Премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев се разграничи публично от предложенията на коалиционния си партньор и бивш македонски премиер Любчо Георгиевски за изход от задънената улица, в която са влезли отношенията между Скопие и София.
Георгиевски публикува в събота идеите си, които могат да се обобщят така – Република Северна Македония да приеме историческата истина, а България – съвременната действителност. Бившият премиер беше подложен на вълна от критики в страната си.
Заев заяви, че Георгиевски отговаря лично за мнението си и че „не е възможно на 31 декември 1943-а някой да си е легнал българин, а на 1 януари 1944-а да се е събудил македонец“.
В Скопие щели да изчакат изборите в България, за да активизира отново контактите със София, каза Заев.
Днес Любчо Георгиевски нарече критиците си „страхливци“ и ги призова към публичен дебат.
Планът му предвижда Република Северна Македония да даде гаранции, че няма претенции към Пиринска Македония, а българското Народно събрание да приеме декларация, в която да се казва, че „македонска нация“ и „македонски език“ се отнасят само за нацията и езика, създадени след 1944 година, и че България не приема тезите, че те са фалшиви.
За историческата комисия Георгиевски смята, че 6 личности, включително Гоце Делчев, трябва да бъдат обявени за общи без да се навлиза в подробности за тях, както и още 10 или 15 исторически събития, които да честваме заедно. Освен това – Скопие да изтрие без дискусии обидните за България текстове в учебниците по история и да създаде нова комисия за гоненията и убийствата на македонците с българско национално съзнание.
Любчо Георгиевски смята, че в Скопие трябва да признаят, че са се опитали да създадат общ език с българския, но въз основа на македонските диалекти. Бившият премиер е категоричен, че българският език и писменост са били официални за всички македонски организации през османското робство.