Театралната дейност в Стара Загора е на повече от 140 години. Най – ранните наченки на театрална дейност под ръководството на даскал Петър Иванов, с участието на Кольо Ганчев и неговия оркестър, датират от 1870 г.
Първото театрално представление е поставено по пиесата на П. Р. Славейков – „Малакова“ на 18 април 1870 г. Премиерата се състои в салона на Главното девическо училище при черквата „Света Богородица“ в кв. „Акарджа“.
От 1900 г. представленията се организират от трупа към Дружество „Театър“. На 1 април 1912 г. е положен основният камък на бъдещата театрална сграда по проект на арх. Никола Лазаров, наподобяваща по стил виенски барок. През 1914 г. новият театрален салон е вече факт и тук, през 1916 г. поетът Гео Милев поставя експериментално пиесите „Едип цар“ на Софокъл и „Ревизор“ на Гогол.
Началото на професионалното театрално изкуство в града е поставено през сезон 1919-1920 г. Особена заслуга за това имат Мара Шопова и брат й Данчо Делчев, които развиват всестранна творческа дейност.
През 1950 и 1954 г. театърът на два пъти е одържавен. През 1970 г. с указ на Народното събрание, театърът е преименуван в Драматичен театър „Гео Милев”.
От 1971 г. е настанен в новата модерна сграда за опера и театър на бул. „Митрополит Методий Кусев“ № 30. През 1997 г. сградата на Стария театър е реконструирана и реставрирана и официално открита.
Повече от 95 години Старозагорският драматичен театър озарява духовното пространство на благословена Тракия, а десетки творци – артисти, режисьори и високо подготвен художествен персонал, съхраняват традицията и пренасят невидимата щафета на театралния пламък в бъдещето на България. В обществената памет на Стара Загора, в театралната летопис, завинаги ще останат със своята всеотдайност жреците в храма на Мелпомена – Дора Маркова, Вера Дикова, Леда Тасева, Васил Попилиев, Михаил Марков, Веселин Савов, Бойо Боев и др.
След изключителните първи актьори идват нови и нови талантливи попълнения.
Днес Драматичен театър „Гео Милев” е неизменна част от културното наследство и традиции на Стара Загора, превърнал се е в една от духовните емблеми на нашия град и заема достойно място в историята на българското театрално изкуство. Театърът на Стара Загора не е само храм на изкуството, но и място, където се съхраняват вечните ценности и най-високите достижения на човечеството. Днес, с многообразието от жанрове и автори в репертоара си, Театърът на нашия град има представления за всеки!
През 2017 г. трупата на Драматичен театър „Гео Милев“ получи Награда „Стара Загора“ за реализацията на творческия проект – „Цар последен“ от Райна Томова и режисьор Йосиф Сърчаджиев.