КАМБАНИТЕ НА ШИПЧЕНСКИЯ ХРАМ-ПАМЕТНИК

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ

В-к „Септември” брой 99, 1980 година

Любопитно фотооко

КАМБАНИТЕ НА ШИПЧЕНСКИЯ ХРАМ-ПАМЕТНИК

На 28 септември 1902 година Храмът-паметник в с. Шипка е тържествено открит. На този празник присъствуват гости от Русия, поборници и опълченци, много хора от околността. Тържеството започва с биенето на камбаните, които разнасят надалече своя звън и заедно с това славата на руските майстори.

От тогава до днес не минава ден, в който да не прозвучат мелодичните звуци на шипченските камбани. Сутрин и вечер те изразяват със своя звън чувствата на признателност и преклонение към падналите в сраженията руски войни и български опълченци.

Дванадесет от камбаните са изработени от изстреляни гилзи в завода на Финландски в Москва. Гилзите били отпуснати от Артилерийското ведомство на руската армия и тежали 30 900 кг. Пет малки камбани са подарени от московчанина Н. И. Оловянишников.

Всички камбани са художествено изработени, с много орнаменти, надписи и релефни изображения.

Най-голямата камбана тежи 11 643 килограма. На нея има четири релефни изображения на Христос Благославящ, Богородица с младенеца, царица Александра и Николай Чудотворец.

Долната половина на камбаната е опасана от фриз с декоративни растителни орнаменти, под която се чете надпис: „Колокол Шипкинского храма весу 711 пуддар российского государя императора Николая ІІ, отлит на колоколнолитейного завода П. И. Финляндского в Москве в 1990 годи”.

Пренасянето на камбаните от Стара Загора до тогавашното село Шипка на разстояние 45 км било на времето трудна работа. Укрепени и ремонтирани били много мостове. Голямата камбана била возена със специална кола, теглена от 10 чифта силни биволи, балансирана отстрани с множество въжета. Изказването на камбаните на камбанарията станало на 19 август 1901 година с помощта на селяните от околните села.

Камбаните на Храма-паметник оповестяват знаменателни събития от новата български история. През 1923 година с техния звън било обявено Септемврийското антифашистко въстание в Казанлъшкия край. Две десетилетия по-късно през септември 1944 година те възвестиха народната победа и посрещнаха с тържествен звън потомците на славните защитници на Шипка.

Данчо ДАНЧЕВ