(BO) Изложбата „През погледа на фотографа“ показва пощенски картички и изгледи от област Търговище

BOBSTH 13:25:01 01-06-2021
GI1324BO.032
Търговище – държавен архив – изложба

Изложбата „През погледа на фотографа“ показва пощенски картички и изгледи от област Търговище

Търговище, 1 юни /Боряна Димитрова, БТА/
Изложбата „През погледа на фотографа“ показва пощенски картички и изгледи от област Търговище. Тя е подредена от екипа на Държавен архив в Търговище и е посветена на 70-годишнината на държавните архиви в България, съобщиха от ръководството на институцията.
В няколко слайда са показани част от съхранените в Държавен архив – Търговище пощенски картички. Чрез тях са показани местности, стари сгради, улици и площади, които отдавна не съществуват или са променени до неузнаваемост. Снимките и изгледите са от емблематични места за Търговище, Попово и Омуртаг. В десет слайда с общо 30 снимки за запечатани за спомен на поколенията природни местности, като водопада в местността „Боаза“, който и сега всяка пролет събира местни и туристи с красотата си. Изгледите са от 1904 г. та да наши дни.
Днес, във времето на социалните мрежи, все по-рядко се изпращат и получават пощенски картички. Но въпреки това, със своите изображения запечатали духа на изминалите столетия, те са ценен извор на знание за близки и далечни събития от историята, казват от Архива.
Според специалистите, началото на пощенските картички се поставя в Австро-Унгария през 1869 г. – преди повече от 150 години. А до страната ни пощенските картички достигат с кораби по река Дунав до Русе, Видин, Свищов и Силистра. В България първата илюстрована пощенска картичка е издадена през 1892 г. по време на Първото земеделско и промишлено изложение. Интересът към пощенските картички е продиктуван от възможността да се популяризират събития от историята, кътове от природата, села, градове, отделни личности. Постепенно пощенската картичка се превръща в своеобразен носител на духа на конкретното време, на хората, изпратили и получили картичка.

/ГИ/

Източник: http://www.bta.bg/