NF 19:21:01 03-06-2021
VN1920NF.018
Република Северна Македония – закон за трудовите отношения
Съюзът на синдикатите на Македония иска отпускът по майчинство да продължава не по-малко от 12 месеца, КОВИД-19 да се третира като професионално заболяване
Скопие, 3 юни /БТА/
Съюзът на синдикатите на Македония /ССМ/ иска договорите за временна заетост да не продължават повече от година, отпускът по майчинство да продължава не по-малко от 12 месеца, КОВИД-19 да се третира като професионално заболяване и да се изплаща цяла заплата при боледуване, както и да бъде отменен член от закона, който дава възможност на работодателя да ангажира работника да работи извънредно три месеца без да му плати за това – това са червените линии, от които ССМ няма да отстъпи при приемането на новия закон за трудовите отношения, съобщи специално за БТА агенция МИА.
Председателят на ССМ Дарко Димовски заяви на пресконференция след работна среща с министър Ягода Шахпаска, че са разговаряли по спорните въпроси, по които не са успели да постигнат договор с работодателите, но имат подкрепа от Министерството на труда и социалната политика /МТСП/.
„Искаме договорите за временна заетост да не продължават повече от една година, тъй като на това основание по време на пандемията от КОВИД-19 загубихме почти 70 на сто от работните места и с това оставихме голям брой работници без основни средства за съществуване. След изтичането на една година искаме Агенцията по заетостта автоматично да трансформира трудовото отношение от временно в постоянно“, каза Димодски.
Той каза, че ССМ настоява КОВИД-19 да се третира като професионално заболяване, а и в частните фирми тези, които бъдат поставени в изолация или самоизолация, да получават сто процента от заплатата си, а не 70 на сто, както е при боледуване.
„Искаме и да бъде премахнат член 117, алинея 2 от закона за трудовите отношения, който дава възможност на работодателя да ангажира работник три месеца извънредно, и за този период да не му бъде платено. Знаем, че в закона пише, че при увеличен обем на работа работодателят може да ангажира работници и всички го правят, особено в частния сектор. Смятам, че това не е справедливо и искаме да бъде премахнато от закона,“ казва Димовски.
Той каза, че с министърката се разбрали изцяло по въпроса неделята да е неработен ден. Работещите ще получават надница, увеличена със сто процента, и свободен ден. Останалите работници, на които поради спецификата или необходимостта за функционирането на държавата ще им бъде позволено да работят в неделя, ще получават надница, увеличена с най-малко 50 процента и свободен ден, но тя може да бъде и по-висока, ако това бъде утвърдено в колективен трудов договор или друг закон освен закона за трудовите отношения. Договорено е и да се работи само в една смяна от 10 до 18 часа.
На срещата било договорено и по колективен трудов договор здравните работници да могат да ползват годишен отпуск до 36 дни.
„С МТСП сме на една линия, трябва да седнем с работодателите и въз основа на тези факти да кажем, че това е необходимо, за да функционира това общество, тъй като знаем, че по време на КОВИД-19 работници загубиха работните си места и искат да напуснат държавата. Ние можем да ги защититим само чрез основния закон за трудовите отношения и колективните договори, каза той и изрази надежда, че законът ще бъде приет още през тази година.
Днешната среща беше от стратегически характер, подчерта Димоски и добави, че с МТСП са на едно мнение и че с приемането на новия закон за трудовите отношения ще се върнат много права на работниците, загубени през изминалите години.
Министърката на труда и социалната политика Ягода Шахпаска каза, че от първия ден на мандата си има ясно решение да разговаря открито по всички въпроси, които са в интерес на работниците.
„Законовите решения трябва да осигурят зачитане на правата на работниците, защото мотивираният работник е работник, който работи според ясно определени и дефинирани работни отношения, на които се спазват правата в частта за ползване на годишен отпуск, почивни дни, ден за седмична почивка, както и сигурност в работата, подчерта министър Шахпаска.
Тя посочи, че работните групи, съставени от представители на синдикатите – представителни и непредставителни, както и от Организацията на работодателите, експерти от академичната общност, международни експерти и Международната организация на труда, работят по новия систематичен закон за трудовите отношения. Тя подчерта при това, че законовото решение е във финална фаза и скоро ще започне широк обществен дебат с цел да се чуе мнението на по-широката общественост.
„Особено важно е управлението на социалния диалог в тристранния орган, тоест Икономическо-социалния съвет, където всички заедно разговаряме открито за всички предизвикателства и как те да бъда преодолени, особено в периода на пандемия. Тук създаваме пакетите икономическа помощ за спасение на икономиката, запазване на всяко работно място, но същевременно посвещаваме значително внимание на пълното спазване на правата на работниците“, подчерта министър Шахпаска.
Двете страни изразиха задоволство от досегашното сътрудничество и готовност за продължаване на социалния диалог, който ще бъде в посока на защита, спазване и развитие на правата на работниците. /РА/
/ВН/
Източник: http://www.bta.bg/