BOBSTH 15:30:31 03-06-2021
MM1529BO.018
Исперих – музей – проект
Музеят в Исперих е с одобрен проект за консервация и реставрация на тракийския укрепен град Хелис
Исперих, 3 юни /Садет Кърова, БТА/
Нов проект на Историческия музей в Исперих и СУ „Св.Климент Охридски“ е одобрен за финансиране от Министерството на културата. С предоставените средства ще продължат проучванията и консервационно-реставрационните работи на тракийския укрепен град Хелис в Археологическия резерват „Сборяново“, съобщиха от културната институция.
Повече от 12 археологически сезона системно се проучват и документират останките от елинистическата укрепителна система в Югозападния квартал на гетската столица Хелис в АР „Сборяново“. Крайната цел е опазването и експонирането на най-представителните архитектурни елементи от столицата, включително за целите на културния туризъм. Още повече, че те са синхронни на монументалните гробници от Източния некропол и специално на Тракийската царска гробница с кариатиди, обясни Мария Николаева от музея в Исперих, която заедно с Даниела Стоянова от Софийския университет ръководят проучванията на Хелис.
По думите на Николаева въпреки големите разрушения в по-старо и ново време, над 90 квадри са внимателно описани, номерирани и анализирани през последните няколко години с цел реконструкция и реставрация на кулата и ранноелинистическата стена. През миналата година отново със спечелен проект към Министерството на културата 25 от тези квадри са използвани за възстановяване на основния и първия ред от източното лице на кулата, на северозападния и югоизточния ъгли, както и на част от запълнителя по северната граница на кулата.
С настоящите дейности, които се явяват трети етап от реализирането на мащабния проект, се цели окончателно археологическо проучване в югозападния ъгъл на кулата до достигане на здравия терен. Предвижда се нивелиране на основите на кулата с варовиков чакъл и грубо обработени блокове, както и трасиране на югозападния ъгъл на кулата и вътрешното лице на стената до връзката ? с кулата. Ще бъде направена и реконструкция и реставрация /анастилоза/ на блоковете от ранноелинистическата кула и стена. Там, където не са налични оригинални блокове, ще се използват нови, обработени по антична технология, за да се получи пълноценна картина за вида на кулата и стената, каза Николаева.
Реализирането на всички дейности ще започне през август под наблюдението на реставратора проф. Валентин Тодоров от Художествената академия, автор на технологията, по която се извършва консервацията и реставрацията. Студенти по археология, провеждащи лятната си теренна практика на обекта, ще могат да наблюдават изпълнението му, което ще е изключително полезно за тяхната бъдеща работа, допълни Мария Николаева.
/ММ/
Източник: http://www.bta.bg/