„Към днешна дата над 270 000 българи са кандидатствали за статут на уседналост във Великобритания, но много наши сънародници все още не са го направили, а срокът е до края на юни. Те все още не са успели да докажат този нов статут по различни причини – част от тях не знаят как или нямат възможност да подадат документи.“
Това коментира в студиото на „България сутрин“ експертът по миграция Нишан Джингозян.
За получаване на постоянен статут на уседналост българите трябва да докажат престой във Великобритания поне през последните 5 години, а за временен статут – поне през последните няколко години.
„Това се доказва чрез договор за наем, договор за робата. За голяма част от българите доказването на законен престой е проблем, защото не разполагат с тези документи„, подчерта Джингозян.
По думите му има голяма вероятност родители на българи, които живеят във Великобритания, да бъдат принудени да напуснат страната, защото реално нямат нужните документи.
„Североизточен Лондон е район с висока концентрация на българи. В Еднмънтън живеят около 15-20 000 наши сънародници. Голяма част от тях още не са кандидатствали за статут на уседналост. Ако не успеят до края на месеца – няма да имат достъп до никакви услуги във Великобритания след 1 юли„, каза още експертът за Bulgaria ON AIR.
И все пак има надежда, защото българската група е една от шестте, които са идентифицирани от МВР като уязвими. По специална програма те ще бъдат подпомагани в процеса на придобиване на имиграционен статут.
„Това са хора, които пътуват между България и Великобритания, с нисък образователен ценз, без компютърна грамотност. За да кандидатстват по тази програма, те трябва да знаят за нея, да имат достъп до компютър, поне минимална компютърна грамотност“, уточни Нишан Джингозян.