През последните месеци отношенията между САЩ и Русия са определяни от двете страни като достигащи най-ниската си точка от Студената война насам.
Половин година, след като новият американски президент Джо Байдън встъпи в длъжност и веднага започна да променя курса на на външната политика на предшественика си Доналд Тръмп, идва моментът за първата му среща с руския му колега Владимир Путин. Тя ще се проведе в Женева по-късно в сряда.
Програмата за срещата включва теми като контрол над оръжията, противодействие на киберпрестъпленията и шпионаж, промени в климата и COVID-19.
Очаква се, че двамата лидери няма да участват в обща пресконференция след разговора си. Това беше съобщено преди няколко дни от Белия дом и беше разтълкувано от наблюдатели като знак за нивото на напрежение между Вашингтон и Москва.
Само преди три месеца в отговор на журналистически въпрос Байдън потвърди, че смята Путин за „убиец“ и добави, че руският държавен глава „ще си плати“ за намесата в американските избори в края на миналата година.
На този фон говорителка на американския президент коментира преди срещата между двамата, че Белият дом „нито се стреми да възстанови отношенията с Русия, нито се стреми към ескалация на напрежението“.
Байдън предприема по-остър подход спрямо политиката на Путин от своя предшественик Тръмп. От началото на мандата си през януари, той два пъти предприе санкции срещу Русия, но в същото време се съгласи да удължи споразумението за контрол на оръжията START и отказа да блокира завършването на газопровода „Северен поток 2“.
За Путин срещата на върха се равнява на среща на „Великите сили“ – отражение на неговата носталгия по съветската мощ и начин да покаже на местната публика, че Русия може да върви наравно със САЩ по въпроси от глобално значение.