(BO) При реколта под средното ниво и закъснение с около 10 дни започва черешовата кампания в Кюстендилския регион

BOBSTH 14:15:01 16-06-2021
NT1414BO.003
Кюстендил – череши – кампания

При реколта под средното ниво и закъснение с около 10 дни започва черешовата кампания в Кюстендилския регион

Кюстендил, 16 юни /Елица Иванова, БТА/
През тази година черешовата реколта в Кюстендилския регион е добра, но е под средното ниво за последните няколко години, твърдят специалистите от Института по земеделие в кюстендилското с. Ябълково. „Нямаше измръзване от късни пролетни мразове, но по време на масовия цъфтеж на дръвчетата времето беше неблагоприятно. Имаше много дни с валежи и ветрове и нямаше достатъчно пчели, които да извършат нормално опрашване при черешите, затова реколтата е под средното ниво“, каза пред БТА заместник-директорът на института д-р Димитър Сотиров. Според него, през последните десетина години не е имало и такова забавяне на черешовата кампания, но се е случвал обратния процес – по-бързото зреене на плодовете. През тази година узряването им стана с около десетина дни по-късно, уточни Сотиров.
„До момента, въпреки валежите, няма напукване на плодовете. Причината е, че през тази година черешовата реколта изостана, но оттук нататък, ако времето продължи да е нестабилно, това може да окаже влияние върху някои черешови сортове“, твърдят специалистите от института.
„Реколтата е доста различна в различните градини – шарено е“, отбеляза производителят Любомир Христов. Според него, част от колегите му имат добра реколта, а други – почти нямат череши. „Някои сортове, основно по-ранно цъфтящите, се повлияха от ниските температури, лошото опрашване, развитието на болести. При градини, за които се полагат по-малко грижи, реколтата не е добра. При мен лично е дори по-качествена от миналогодишната. Ако успеем да приберем всичко, ще бъде добре, каза Христов.
При по-благоприятни години, стопаните в региона добиват около 800 кг плодове от декар. Очакванията са през тази година средният добив за региона да бъде около 500 кг от декар, изчисляват още специалистите от института. Основно черешобера в района започна от вчера, когато отвориха и първите изкупвателни пунктове. Масовият черешобер за традиционните за региона сортове „бинг“ и „ван“ и „козерска“ обаче, ще настъпи през следващата седмица.
„Това са едни от най-старите сортове, но са най-широко разпространени в Кюстендилско. Има много нови сортове, в новите черешови градини, които предстои да влязат по-масово в производството през следващите години. Очаква се същинският черешобер да започне след 20-22 юни“, посочиха още от института. „Основното бране предстои да започне, в зависимост от сортовете, но времето все още е хладно, което също забавя кампанията“, допълват черешопроизводители.
Проблем при прибирането на реколтата традиционно са берачите. Основният разход при производството на плодовете пък е плащането на тези наемни работници. Наемат се предимно хора от ромския етнос, които идват основно от Северна България. През последните години берачите искат цена от 50-60 ст. за килограм череши, а стартовата цена, при която започва изкупната кампания на плодовете е едва около е 80-90 ст. „Има и търговци, които обикалят по градините и изкупуват на сравнително прилична цена, от която стопаните могат да са доволни, ако са положили необходимите грижи и са отгледали качествена продукция. На ниска цена се изкупуват предимно зелени, руйни череши, които тепърва започват да розовеят“, твърдят земеделци. „В момента има желаещи за бране. Започваме при цена около 40 ст. на килограм, които стигат до 50-60 ст., в зависимост от това за какво се бере – дали е за преработка или за прясна консумация. По-скъпо се плаща и при по-слаба реколта и по-високи дървета“, обясняват производители на череши.
Цените на изкупните пунктове започват на цена около 90 ст. за килограм, но самите пунктове тази година са малко в сравнение с други години, показа наша проверка. „Преработвателите, които организират тези пунктове работят вече с по-големи градини и това, което се предава при тях е с по-лошо качество. Затова тенденцията е те леко да отпаднат“, коментира производителят Любомир Христов. Той участва в сдружение с още 15 производители от региона, които заедно стопанисват около 1000 декара с череши.
„Обединението ни е гаранция, че си реализираме продукцията на възможно най-висока цена, защото количеството е по-голямо“, разказа Любомир Христов. Предават продукцията си основно за преработка, а който може да я реализира сам – и за прясна консумация. „От 6-7 години не сме предавали на пунктове, реализираме всичко директно. По-дребната и зелена череша предаваме на италианците, които имат цех в региона и я преработват за сладкарската промишленост. Имаме и нови клиенти, които търсят качествени плодове за замразяване и на по-висока цена“, обясни още Христов. Според производители, има остра нужда от предприятие за шоково охлаждане на плодовете, защото единствените, които съществуват тук са за преработка. Инвестицията обаче е много скъпа и засега няма кой да я реализира.
До преди няколко години в Кюстендилска област имаше бум в създаването на черешови градини, но през последните 3-4 години, явно заради спирането на европейски програми или закъсняване с процедурите по прием на документи за нови фермери, сякаш има застой, сочат данните за състоянието на черешовите насаждения в региона. Черешовите масиви в региона са около 17 хиляди хектара с насаждения. „Не сме от най-богатия край, славата на Кюстендилския район вече изпреварват други региони, но на място продължават да се произвеждат най-качествените и най-вкусни череши, така че в това отношение водим сред вътрешната конкуренция. Причината е уникалния климат и голямата температурна инверсия в района. За разлика от топлите региони на страната, тук черешата съчетава много добро вкусово качество, благодарение на оптимално съотношение между захари и киселини в плодовете“, обясняват специалистите.
Късното започване на черешобера през тази година ще доведе и до по-късното му приключване. Очакванията са до средата на юли да можем да си купим свежа кюстендилска череша от българските пазари. „Цените предполагам, че ще бъдат както миналата година. Тук на място ги купуват за 1,30-1,60 лв. за прясна консумация. По пазарите вървят между 2,50 до 4.00 лв. Може и по-ниска да е цената, защото кампанията закъсня и излизат други плодове – кайсии, праскови. Черешата е атрактивна в края на май, началото на юни“, обясни Любомир Христов.
Проблем през последните години за региона обаче е масовото производство на череши за пулп. Около 90 процента от местните производители берат плодовете още зелени и ги предават за преработка на минимална цена, казват производители. „Оплакват се, че цените на изкупните пунктове са ниски, но няма цена при некачествена продукция“, твърдят от Института по земеделие. Според специалистите, от друга страна, тази череша трябва да е на най-висока цена, защото няма кой да я произведе в Европа и да си обере продукцията на зелено. За стопаните обаче, това е по-лесно, ако не са положили необходимите грижи за дръвчетата – резитба, растителна защита, обработки, торене. „Тогава черешата остава дребна и е по-добре стопанинът да я обере зелена, защото няма кой да я вземе за прясна консумация“, коментират още специалистите. Субсидиите, които получават местните производители, също не са ниски, освен това те са получили подпомагане и заради COVID-пандемията. „Не би трябвало да се оплакват, а да обърнат повече внимание на градините си, за да получават качествена череша“, казват още от Института по овощарство.
„На практика черешопроизводството в региона вече не се развива. Тенденцията е за намаляване на площите. Голяма част от масивите са само заради субсидията“, твърдят хора от бранша. По-малките градини или продават на ниски цени, ако има пазар, или се отказват. „Субсидията е между 250-300 лв. на декар. Като направим сметка, че преди години цената на пункта е била 1,20 лв., сега е 0,80 лв., а имаме в пъти по-високи разходи. Преди нямахме данъци за земеделски производители и осигуровки, трудови договори. Плащаме и в пъти по-скъпи препарати. Така всичко се обезмисля“, каза още Любомир Христов.
Производителите в Кюстендилско разказват, че голям проблем за тях е и конкуренцията от външните пазара. „В Гърция няма голяма реколта през тази година. Основен конкурент за нас е Турция, където произвеждат целогодишно, защото имат градини в целия свят. „При тях нещата са сериозни, инвестициите – също. При нас – лежим на стари лаври. Земеделието е разпокъсано, на малки парцели. Имаме стари сортове, стар начин на отглеждане, стари технологии, нямаме дори нужните технически познания. Стопаните държат градини от по няколко декара и искат да изкарат нещо, а това е несериозно. Чакаме да отворят пунктовете, за да си реализираме продукцията, но ако ти не си направил това половин година по-рано и не знаеш на каква приблизителна цена ще я дадеш, не си направил нищо. Затова е напълно в реда на нещата да отпаднем от пазара“, обясни Христов. Според него, държавата няма кой знае колко голям интерес и набляга основно на големите житни площи. За производителите на череши и овошки пък налага ограничения, под претекст, че ги изисква Евросъюза, каза Христов и допълни, че „в Турция, например, един препарат струва 20 лв., тук е 200-300 лв. за литър. Забраняват ни препарати, които са ефективни и ни налагат други, които са неефективни и скъпи“, допълни Христов.
От вчера на територията на област Кюстендил започна и специализирана полицейска операция за прибирането на черешите, съобщи комисар Васил Паргов – началник на „Охранителна полиция“ – Кюстендил. Около стотина служители на дирекцията ще се включат в операцията, в нея участват традиционно и служители на дирекциите „Жандармерия“ и „Гранична полиция“. „Кампанията е организирана така, че да има постоянно полицейско присъствие около черешовите масиви и пунктовете за изкупуване на плодовете“, посочи комисар Паргов и допълни, че ще има и две подвижни КПП-та и мобилни екипи. /НТ/

Източник: http://www.bta.bg/