(NF) Гражданите в Скопие днес символично „свирят край“ на корупцията

NF 17:59:31 23-06-2021
PK1758NF.008
Република Северна Македония – корупция – пърформанс

Гражданите в Скопие днес
символично „свирят край“
на корупцията

Скопие, 23 юни /БТА/
За 2,5 часа гражданите символично спасиха от корупция над 10 милиона денара в рамките на пърформанса „Свири край!“, организиран от Регионалната антикорупционна инициатива /РАИ/, предаде специално за БТА агенция МИА.
В прозрачна кутия на площада в Скопие маскирано лице символично унищожава фалшиви банкноти, символизирайки корупцията, заради която държавата и гражданите всекидневно губят огромни суми пари. С натискане на копчето „Свири край!“ гражданите могат да спрат процеса на унищожаване на техните пари.
Към събитието, което е част от образователната и информационна кампания на РАИ, се обърна заместник-ръководителят на Делегацията на ЕС в страната Пулиан Васало, който изтъкна, че днешното събитие представя разрушителните ефекти на корупцията във всичките й форми в обществото, но също така показва, че всеки от нас има роля за предотвратяване на това явление, което вреди на демокрацията, на развитието и на качеството на живот като цяло.
„Борбата с корупцията е предизвикателство не само за Република Северна Македония и Западните Балкани, тя остава предизвикателство и за страните членки на ЕС. Въпреки нашия напредък, ние трябва да се погрижим да защитим и да гарантираме този напредък, за да избегнем връщане назад в тази област. Необходими са усилия и старание, но също така е необходимо добро законодателство и прилагането му. Усилията трябва да дойдат и от обществените институции, и от частния сектор, и от гражданите“ подчерта Васало.
Той допълни, че това събитие е за гражданите, които слагат край на корупцията и че хората, които докладват и действат в посока на защита на обществения интерес, са пример за идеални граждани.
„Те са онези, които не премълчават, когато забелязват, че около тях става нещо погрешно и които се стремят да поправят това положение, дори когато това е опасно за тяхната сигурност, а все пак знаем, че докладващите корупция често пъти са изправени пред безразличие, неприятелско отношение и дори отмъщение. Вместо да бъдат смятани да отговорни граждани, те са белязани като предатели от своите колеги, организации, дори от правителствата“, посочи Васало. Той каза, че тази култура несъмнено трябва да се промени, тъй като докладването представлява още един от най-ефикасните начини за борба с корупцията, а докладващите
може да се насърчат да съобщават само ако наистина вярват на институциите, които приемат техните оплаквания и информации.
Анета Арнаудовска, висш съветник за борбата срещу корупцията в Секретариата на РАИ, организатор на тази образователна и информационна кампания, изтъкна, че борбата против корупцията започва от отделния човек, от всеки от нас лично.
„Приканваме нашите съграждани и съгражданки с натискане на копчето „Свири край!“ да спрат символично корупцията и унищожаването на техните пари. Така ще покажем колко пари можем да спасим от унищожаване, ако откажем да участваме в корупция. Освен това така изпращаме и послание в подкрепа на докладващите – лицата, които, съобщавайки за корупция, взимат смело и самоотвержено решение, поставяйки се в служба на обществения интерес“, каза Арнаудовска.
Софка Пейовска Дойчиновска, член на Държавната комисия за предотвратяване на корупцията, подчерта на събитието, че „така символично показваме, че всеки от нас може да даде принос в борбата против корупцията“.
„За да насърчим колкото може повече хора да откажат да участват в корупция и активно да се включат в борбата против корупцията е необходима и институционална подкрепа. Всеки, който иска да предприеме инициатива срещу евентуална корупция и особено докладващите, трябва да имат подкрепа и защита от институциите“, посочи тя.
Кампанията „Свири край!“ се провежда от РАИ в рамките на проекта „Прекрати тишината: укрепване на политиките и културата на докладване на корупцията в страните от Западните Балкани и Молдова“, фнансово подкрепян от ЕС.
Ключово за постигане на целите на организацията е сътрудничеството на РАИ с гражданското общество, медиите, оособено с младежите, както и с националните институции в областта на борбата против корупцията.
РАИ е международна организация, която обединява девет страни от региона в обща цел – борбата против корупцията. В рамките на този проект РАИ се фокусира върху укрепването на законодателната и институционалната защита на докладващите за корупция в страните от региона в съответствие с Директивата на ЕС за тяхната защита, която влезе в сила през 2019 г. /РА/

/ПК/

Източник: http://www.bta.bg/