Изложба в Стара Загора отбелязва 100 години от рождението на Атанас Кожухаров

Днес от 18:00 часа в Градска художествена галерия Стара Загора ще бъде открита изложбата „Атанас Кожухаров (1921-1987)“.

Атанас Кожухаров е внук на един от основателите и първи директор на старозагорския музей – Атанас Кожухаров. Син е на популярния български художник проф. Никола Кожухаров. През 1943 г. завършва специалност „Стенопис“ в ателиетата на проф. Иван Пенков и проф. Дечко Узунов.

От 1951 г. е преподавател по композиция и силикатни техники във ВИИИ „Николай Павлович“ (сега Национална художествена академия). Сред научноизследователските приноси на Атанас Кожухаров към българската художествена култура са: Разкриване и създаване на смалтовия материал за мозайка; преоткриване на технологията на цветните антични стъкла и използването й за класически стъклопис; разработване на технологията на дебелостенните стъкла за стъклобетон. Тези научни и художествени постижения на Атанас Кожухаров са високо оценени от колегите му в Австрия, Германия, Унгария, Румъния и Италия.

Творчеството на Атанас Кожухаров е поделено между монументалните изкуства и акварела. Автор е на над 60 стъклописа, смалтови мозайки, стъклобетонни пана и стъклопластики, реализирани из множество православни храмове, институции, обществени сгради и частни домове в страната. Акварелните му пейзажи са посветени на атмосферата на старите градове, манастири и природата.

Настоящата изложба, посветена на 100-годишнината от рождението на Атанас Кожухаров, е съвместна проява на Градска художествена галерия Стара Загора и наследниците на художника. Основната част от експозицията включва акварелни пейзажи, проекти за мозайки и пространствени пана, архивни документи, както и няколко фотоса на негови значими витражи от обществени и църковни институции, уточняват от галерията в града.

„Разширяването на представата за този род, който дава знаменити личности е едно, а другото е срещата с едно изкуство на което не се правят често изложби. Публиката има възможност да се наслаждава на живопис, графика, пластика на именити и не дотам познати художници, то тук вече има едно и отношение към изкуство, което рядко влиза в залите: витража, мозайката, елементи към това, идейни проекти. Това прави изложбата интересна, комплексна и отговаряща на това за което говорихме, че дължим на този художник поклон, и като старозагорци, и като българи“, изтъкна в интервю директорът на художествената галерия проф. Марин Добрев.