window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-ZK41DFB3KD'); (BO) Открити са части от амфори и керамични съдове при подводните проучвания на нос Чироза

(BO) Открити са части от амфори и керамични съдове при подводните проучвания на нос Чироза

BOBSTH 12:31:01 08-07-2021
RM1230BO.022
Бургас – археология – открития

Открити са части от амфори и керамични съдове при подводните проучвания на нос Чироза

Бургас, 8 юли /Галя Тенева, БТА/
Открити са многобройни части от амфори, керамични съдове, част от каменна ръчна мелница и много други находки при подводните археологически проучвания в района на нос Чироза, намиращ се между квартала „Крайморие“ в Бургас и рибарското селище „Ченгене скеле“. Находките датират в широките граници от четвърти век преди Христа до 11-12 век, съобщиха от Регионалния исторически музей в Бургас, чийто археолози заедно с колегите им Националния исторически музей в София са работили в проучвателния терен. Там на сушата е открит и укрепен късноелинистически обект. Освен основи на оградна стена и дълбок ров са открити и основите на масивна многофункционална двуделна кула.
Кулата изглежда е своеобразен прототип на съвременните фарове. От нея са изпращани светлинни сигнали до кораби, пътуващи каботажно покрай Аполония /днешен Созопол/, полуостров Атия, в посока Анхиало /днешен Поморие/. Преди построяването на тази сграда, там изглежда е осъществявана и култова дейност – открито е голямо вкопаване, запълнено с пепелява пръст с животински кости, керамика и дори гроб, в който е бил погребан мъртвец без инвентар, информираха археолози от музея в Бургас.
Разкритият обект на сушата попада в границите на по-голям археологически комплекс, който се развива под вода. От морското дъно е изваден и каменен гръцки щок, който е бил част от т. нар. класическа дървена котва. Най-ранните изображения на каменен щок върху аполонийските монети се датират за 6 век преди Христа. Друг предмет, на който археолозите обръщат особено внимание е каменна бойна топка, извадена от водата в края на подводния риф.
Всички открития ще намерят място в новата експозиция на туристическия комплекс „Ченгене скеле“, казаха от пресцентъра на Община Бургас.
Планира се и издаването на сборник с резултатите от археологическите проучвания на нос Чироза и неговата акватория.

/РУМ/

Източник: http://www.bta.bg/