(OF) Георги Панайотов: Финансовите и материалните ресурси на МО не са управлявани целесъобразно и в интерес на отбраната, сигурността и държавата

София, 8 юли /БТА/
Финансовите и материалните ресурси на Министерството на отбраната не са управлявани целесъобразно и в интерес на отбраната, сигурността и държавата. Това посочи министърът на отбраната в служебния кабинет Георги Панайотов на пресконференция в МО, на която информира за резултатите от назначени от него проверки.
Парите на данъкоплатците са харчени без ясен разчет, без дългосрочна визия и планиране, непрозрачно, и при липса на ефективен мениджмънт и административен и финансов контрол, посочи като изводи и заключения Панайотов, като даде примери в тяхна подкрепа.
Сред основните е изграждането на инфраструктурата за приемането на новите изтребители F-16. Не е организиран международен конкурс, с международни участници, които имат опит в изграждането на подобна инфраструктура. Селектирането на фирмите изпълнители, основно за авиобазата „Граф Игнатиево“, но и за „Крумово“ и „Безмер“, е правен въз основа на неясни, на никакви критерии, заяви Панайотов, който посочи, че не са успели да намерят документи, които по някакъв начин да показват, че изборът на фирмите е извършван след пазарен преглед и оценка на опита и възможностите им. По думите му, има докладни записки, изготвени от Главната дирекция „Инфраструктура на отбраната“, и през заместник-министър са били предоставяни на министъра за подпис, като в тях са били предлагани фирми за сключване на договор, без конкретни аргументи.
Панайотов каза, че не са могли да намерят следи защо са определяни такива стойности на проектите. На ВВС е възложено да се занимават с това и те са си свършили работата по най-добрия начин, но след това отговорната дирекция в МО – „Инфраструктура на отбраната“, не е свършила нищо по това да провери дали тези стойности отговарят на действителността и обективни критерии. Нещата са вършени „наизуст“, коментира Панайотов като даде пример с основен обект на „Граф Игнатиево“ – пистата за самолетите. По думите му, някой е решил, че разходите по изграждането й ще бъдат поети не от България, а от НАТО, без разговори с организацията. От НАТО любезно информирали, че организацията няма да поеме разходите, защото това е национална отговорност и ще поемат част от тях, съгласили са се да утроят финансирането от тяхна страна. Въпреки това в момента извършваме работа по осигуряването на 53 млн. лева за изграждането на пистата на авиобазата, защото парите не са били заложени в първоначалния проект, каза Георги Панайотов.
Той посочи и че не е помислено за това да има супервайзър на проекта. За модернизацията и изграждането на нова инфраструктура на „Граф Игнатиево“ са сключени 44 договора, няма определен супервайзър, който да следи и координира изпълнението на проектите, посочи министърът, като добави, че една от агенциите на НАТО е можело да бъде потърсена в тази връзка, за да осигурят такъв. Ще видим дали това е възможно на този етап или ние със собствени сили да свършим нещо, посочи министърът, по чиито думи се търсят възможности как да се оправи „тази каша“, която ще доведе до закъснение на изпълнението на дейностите по проекта. Инфраструктурата за F-16, ако успешно се справяме с излизането от „кашата“, ще закъснее между 6 и 8 месеца, каза Панайотов. В отговор на въпрос той изрази надежда забавянето да не струва нищо на България, но това тепърва трябвало да се изяснява.
По думите му, свързаното с инфраструктурата обезлесяване на декар в „Граф Игнатиево“ е решено да бъде 2 500 лева, а в Чешнегирово, където също е било възложено обезлесяване, е изчислено на 220 лева. Панайотов коментира, че не са успели да открият причината за тази разлика.
При проверката във военноремонтния холдинг „ТЕРЕМ“ е установено, че към момента групата фирми имат ограничена и единствена способност за ремонт на стара съветска военна техника. Последната година, когато групата фирми са били на печалба, е 2017 г., оттогава са на загуба, каза Панайотов. Холдингът, „шапка“ на фирмите, за да поддържа останалите предприятия, е давал вътрешнофирмени заеми на стойност 42 млн. лева с ДДС, които никога няма да бъдат върнати, каза Георги Панайотов, по чиито думи през годините не е направо нищо за модернизирането на групата, а съветът на директорите не е приемал правила за работата си, нито бизнес програма. Панайтов напомни, че се е срещнал със синдикалните организации. Хоризонтът е до септември тази година, след което няма да имат договори и няма да могат да получават заплати, хората се молят МО да осигури „един хеликоптер“ за ремонт, посочи министърът.
Преди две седмици на „ТЕРЕМ“ е осигурено да ремонтира тежкотоварни автомобили за Сухопътните войски, посочи министърът в отговор на въпрос. Той каза още, че в момента Щабът на отбраната работи по опциите за продължаване на работата за придобиването на нови бронирани машини за Сухопътните войски и изрази надежда при един нов мениджмънт и съвременна пазарна визия за развитие на предприятието там да могат да усвоят сглобяването на тези машини, което ще доведе до способности за техния ремонт после.
Панайотов каза, че на фона на това финансово състояние ръководството на холдинга се е ползвало от социални облаги, имало е командировки в чужбина с неясна цел, без резултати, а служебни автомобили са били ползвани за лични цели.
В резултат на констатациите за „ТЕРЕМ“ са предприети действия за смяна на членовете на Управителния съвет. В резултат на проверка в Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ е освободен нейният директор, който обаче, по думите на министъра, не може да бъде намерен почти месец, за да му бъде връчена заповедта. Панайотов е предприел и дисциплинарни действия по отношение на служители в ГД „Инфраструктура на отбраната“.
За резултатите от допълнителната проверка в ГД „Инфраструктура на отбраната“ служебният министър каза, че от всички подписани договори за обществени поръчки авансовото разплащане е на 100 процента. Като пример той посочи, че за „Граф Игнатиево“ миналата 2020 г. е започнало подписване на договори от ноември и е плащано на 100 процента. Да приемем, че авансовите плащания за миналата година са направени, за да се съхранят тези средства в МО, но през настоящата година – януари и февруари, пак са извършвани 100 процента авансови плащания, каза министърът. Той уточни, че според графика на дейностите по договорите в момента трябва да се извършват строителни работи, а се работи само по три договора, останалите са на идеен проект. Той допълни, че 99 процента от обществените поръчки са възложени директно, без търг – 160 млн. лева са възложени директно, а 680 000 лева са заделени за фирми, селектирани въз основа на конкурс.
За имотите с отпаднала необходимост, с които МО разполага – над 1000, Панайотов каза, че не са открили концепция за управлението и визия за стопанисването им. Годишните разходи на МО за тях са около 23 млн. лева – за охрана, данъци, такси за битови отпадъци. Отстъпване на право на строеж с аргумента, че са необходими жилища за военнослужещите, е логично и нормално, но за втория аргумент – изграждане на хотели, Панайотов каза, че е учуден. На уточняващ въпрос той отговори, че не става въпрос за военно-почивни домове. Той даде пример с родния си град Поморие, където, по думите му, се е работело в тази посока, при положение, че МО разполага със санаториум в града.
Приехме нови правила за управление на цикъла за обществените поръчки. В тях въведохме задължително условие при процедури за директно възлагане да се прави предварително проучване на възможни изпълнители, като това се обявява на профила на купувача, отчете министър Панайотов.
Записващото параметрите на полета устройство – „черната кутия“, на падналия край Шабла МиГ-29 все още е в България, защото руската страна иска да се изпълнят определени формалности, зависи от нея кога ще замине за Русия, каза министърът в отговор на въпрос. Известен е съставът на групата, която трябва да замине за Русия, руската страна ще окаже съдействие – срокът за това е между 3 и 4 седмици, предполага се, че ще се посещава обект на тяхната отбранителна инфраструктура, специална лаборатория, и те казват, че им е необходимо толкова време, обясни още Георги Панайотов на пресконференцията.

Източник: София

Източник: http://www.bta.bg/