NF 16:57:01 26-07-2021
VN1656NF.008
Република Северна Македония – ДКПК
ДСПК в Република Северна Македония оспори закона
за Коридорите 8 и 10 Д
пред Конституционния съд
Скопие, 26 юли /БТА/
Държавната комисия за предотвратяване на корупцията /ДКПК/ в Република Северна Македония внесе днес в Конституционния съд Инициатива за оценка на конституционността на закона за утвърждаване на обществения интерес и номиниране на стратегически партньор за изпълнение на проекта за изграждане на инфраструктурния коридор 8 /отсечката Тетово-Гостивар-Букойчани и проекта за автомагистрала Требенища – Струга Кафасан/ и коридор 10 /отсечката на автомагистралата Прилеп-Битоля/ в Република Северна Македония, със специално предложение за издаване на временна мярка за стопиране на неговото прилагане, докато съдът не се произнесе, съобщи специално за БТА агенция МИА.
За закона, който вече е обнародван в Държавен вестник, след извършената антикорупционна проверка от ДКПК направиха оценката, че той е с висок риск за корупция и сблъсък на интереси и по същество суспендира правовата система в държавата, изключвайки прилагането като цяло или частично на други закони. Те смятат, че приетият закон и прилагането му на практика ще означава нарушаване на принципите, на които се основава борбата против корупцията и сблъсъка на интереси.
„Няма обществен интерес там, където има подобни политически мъдрости, интриги. В името на обществения интерес трябва да се излезе открито, прозрачно пред народа и да се каже защо и как стоят нещата, а не така, от съкратена към по-кратка процедура да се приема закон в Собранието, който е от много голямо значение за цялата държава“, каза председателката на ДКПК Биляна Ивановска.
В мотивирането на мнението на ДКПК за този закон между другото пише, че той е в противоречие с конституционно гарантираната свобода на пазара и предприемачеството и задължението на държавата да предприема мерки против монополното положение и пазарните отношения.
От ДКПК посочват между другото, че в закона има юридически празноти, които оставят отворено пространство за субективизъм, арбитраж, политическо влияние, търговия с влияние и дискретност при конституирането на Комитета за преговори за сметка на експертността, компетентността и професионализма.
Депутатите приеха този закон по съкратената процедура. Законът, приет от Собранието по предложение на група депутати, е конкретна реализация на Меморандума, подписан от правителството с компанията „Бехтел и Енка“ като стратегически инвеститор за изграждане на автомагистралите Тетово-Гостивар, Струга-Кафасан, както и Прилеп-Битоля. С него за първи път се предвижда изграждане чрез нов модел без организиране на търг, за което властта уверява, че ще даде най-бързите и най-оптималните резултати за изграждане на пътната мрежа.
С предложеното законово решение се урежда проектирането и изграждането на инфраструктурата на Коридор 8 и проектирането и изграждането на инфраструктурата на Коридор 10 Д като отделни проекти за капиталови инвестиции от стратегическо национално значение за държавата.
След гласуването на закона в парламента президентът Стево Пендаровски подписа указа за приемането му въпреки забележките на Антикорупционната комисия.
„Законът е приет с необходимото мнозинство и нито един депутат или парламентарна група не гласува против. Всички институции и личности, които имат съмнения по отношение на конституционността на закона, може да се обърнат към Конституционния съд, който е единствената компетентна институция за оценка на конституционността на законите и другите общи актове“, съобщиха от кабинета на Пендаровски слред подписването на указа.
Министърът на транспорта и връзките Благоя Бочварски пък заяви, че правителството има план Б, ако законът бъде оспорен пред Конституционния съд. /РА/
/ВН/