Парижани недоволстват от опаковането на Триумфалната арка в памет на Кристо

Не всички парижани са развълнувани от опаковането на Триумфалната арка с 25 000 квадратни метра синя материя в памет на Христо Явашев – Кристо. Арт инсталацията, която има за цел да сбъдне мечтата на покойния български художник, раздели Париж.

Христо Владимиров Явашев и неговата партньорка, родена в Марококон, Жана-Клод Денат де Гилебон са най-добре познати със своите инсталации на съвременно изкуство, включително опаковането на Пон Ньоф („Новият мост“) в Париж през 1985 г. и Райхстага в Берлин десетилетие по-късно.

Кристо смяташе, че опаковането на Триумфалната арка ще бъде върхът в кариерата му. Приживе той споделя, че е замислил творбата, след като е избягал от България по времето на комунизма през 60-те години и се е преместил в малък апартамент в Париж с изглед към паметника.

В интервю преди смъртта си Кристо казва: „Ще бъде като летящ обект, който се движи от вятъра. Ще бъде изключително. Той ще отразява промените на слънцето. Това е материя, която има много гънки и е чувствена и тактилна.“

Когато Кристо най-накрая получи разрешение през март миналата година да опакова Триумфалната арка, се появиха препятствия по пътя към инсталацията и проектът беше отложен. Два месеца по-късно художникът почина на 84 години, а неговият племенник Владимир Явашев се съгласи да наблюдава работата от негово име.

След като беше отложен за втори път заради пандемията от коронавирус, приготовленията за опаковането на Триумфалната арка вече започнаха, а инсталацията официално ще бъде открита за обществеността на 18 септември.

Докато културният елит на града подкрепя мечтата на Кристо, критиците казват, че това е обида за Наполеон Бонапарт, който нарежда изграждането на арката през 1806 г. в чест на френските военни победи. Работата по проекта обаче е в ход, като кранове са поставени около паметника, докато работниците се подготвят да го обвият в сребристосин полипропиленов плат, обвързан с 3000 метра червено въже.

„Всички онези, които видяха опакования Пон Ньоф, имат прекрасни спомени. Това ще се случи и с Триумфалната арка. Трябва да дойдеш, да го изживееш … и да почувстваш мечтата“, казва Бруно Кордо, администратор на Триумфалната арка.

Проектът ще струва 14 милиона евро и се финансира чрез продажбата на произведения на Кристо, включително скици на опакованата арка.

Въпреки че неговият племенник се е ангажирал да запази пламъка на неизвестния войник, погребан под паметника, проектът разгневи крайно десните и бонапартистите.

Йоахим Мурат, чийто прародител се оженил за сестрата на Наполеон и е бил направен крал Йоаким I от Неапол от френския император, заяви, че е ужасен от това, което той нарече план „да оскверни гробницата на войника и подигравка със символа на френското величие, за да се задоволят посмъртните прищявки на някакъв художник“.

Принц Йоаким, както го наричат ​​последователите на Наполеон, заяви, че времето, в което ще се изпълни проектът, също не е правилно, тъй като през 2021 г. се отбелязват 200 години от смъртта на Наполеон.

Платът трябва да бъде свален на 3 октомври.

Източник: https://www.dnes.bg/……………