Снимка: Bloomberg L.P. |
Американските борсови индекси приключиха редовната търговия с ръстове, подкрепени от силното представяне на технологичните и фармацевтичните компании, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 0,01% до 35 487,99 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчете ръст от 0,29% до 4460,63 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite прибави 0,35% към стойността си, покачвайки се до ниво от 14 816,96 пункта.
В ранните часове на редовната търговия Dow и S&P 500 успяха да достигнат нови рекордно високи стойности.
Акциите на Microsoft, Alphabet и Amazon поскъпнаха съответно с 0,90%, 0,52 на сто и 0,62%.
Цената на книжата на Apple се повиши с 2%, докато акциите на Facebook поскъпнаха с 0,82%.
В същото време книжата на Johnson and Johnson, Merck и Pfizer поскъпнаха съответно с 0,67%, 0,99 на сто и 1,90%.
Инвеститорите обърнаха внимание на редица новини от коронавирусния фронт. По-рано в четвъртък Рошел Валенски, директор на Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC), посочи, че на този етап броят на хората, които се очаква да отговарят на условията за бустер (трета доза) от ваксините срещу Covid-19 в САЩ, не би трябвало да надвишава 3% от пълнолетното население на страната.
От Световната здравна организация очертаха следващите стъпки, необходими за определяне на произхода на Covid-19, и призова страните „да деполитизират ситуацията и да си сътрудничат, за да ускорят проучванията за произхода на коронавируса“.
„СЗО отново заявява, че търсенето на произхода на SARS-CoV-2 не е и не трябва да бъде упражнение за приписване на вина, сочене с пръст или политически точки. От жизненоважно значение е да се знае как е започнала пандемията Covid-19, да даде пример за установяване на произхода на всички бъдещи събития при преминаване от животни на човек“, заяви още СЗО.
Икономическите данни също се оказаха в центъра на пазарния фокус. Заявленията за обезщетения при безработицав САЩ спаднаха за трета поредна седмица, което е още един постепенен напредък във възстановяването на пазара на труда. Подадените за първи път заявления по редовните държавни програми възлизат на 375 хиляди през периода, завършил на 7 август, което е в съответствие с оценките от проучване на икономисти на Bloomberg.
Цените, плащани от американските производители, се повишиха през юли с повече от очакваното, което предполага, че по-високите разходи за стоки и затрудненията в предлагането все още оказват инфлационен натиск за компаниите. Индексът на производствените цени при крайното търсене се е увеличил с 1% спрямо предходния месец и със 7,8% спрямо година по-рано, показват данните на Министерството на труда в четвъртък. Като изключим колебливите хранителни и енергийни компоненти, т. нар. основен PPI също нарасна с 1%, което е рекордно увеличение за втори месец.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се повиши съответно до 1,362% и 2,006 на сто.
Доларовият индекс отчита ръст от 0,08% до 93 пункта.
При търговията с петрол Брент поевтиня с 0,36% до 71,18 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,45% до 68,94 долара за барел.
Цената на златото се понижи с 0,1% до 1751,80 долара за тройунция.
източник https://www.investor.bg/…………