През второто тримесечие на годината е отчетен рекорден ръст от 9,6% на Брутния вътрешен продукт. Това сочат данни на Националния статистически институт.
На какво се дължи този ръст и как се движат нивата на безработица у нас?
Той посочи, че активите са тук – ресторантите, хотелите, стадионите, концертните зали – всичко е тук, но те не се посещават толкова много поради спецификата на COVID-19.
„За разлика от 2008 г., когато имахме обезценяване на стойности и относително обедняване, възстановяването беше много трудно. Сега имаме спад поради ограничение на потреблението. В момента, в който се почувства облекчаване на здравословното състояние, ситуацията ще се нормализира. Колкото по-надолу спадаме, толкова и възстановяването ще бъде високо“, подчерта проф. Минасян.
Експертът допълни, че доходите на домакинствата надвишават разходите с около 13-14%.
„Бяха публикувани данни за домакинските бюджети – за приходите и за разходите. Картината е интересна. Като погледнем предходните 10 години, ще видим, че доходите на населението при домакинските бюджети превишават разходите. Имаме съществена промяна през 2020 г. – доходите продължават да растат, но разходите спират да се увеличават. Разликата между доходите и разходите расте. Това означава, че са раздадени пари, които нямат стоково покритие. Натрупват се парични запаси в населението, които не се изразходват. Това представлява някаква ликвидна бомба“, обясни проф. Минасян.
По думите на икономиста има натрупани пари, които стоят в населението и вероятно в някакъв момент ще излязат на пазара, а цените ще започнат да се вдигат.
Проф. Минасян обясни, че повишаването на безработицата у нас е знак, че нещата в икономиката не вървят добре.
„Възстановяването на икономиката е поради възстановяване на навиците на населението. Ние тръгнахме по ресторантите, по плажовете. За първи път от десетилетия всичко по Черноморието е заето. Всичко, което работи, работи активно“, изтъкна той.
Гледайте целия разговор във видеото.