Снимка: Pixabay.com |
Предлагането на пазара на жилища в средно високия и висок сегмент намалява, а търсенето расте, това води до повишаване на цените, констатира консултантската компания Colliers International в доклада си за първото полугодие.
Данните на компанията показват спад с 9% на предлаганите имоти в строеж спрямо второто полугодие на 2020 г. до 3569 жилищни единици. Свободните жилища с разрешение за ползване продължават да се усвояват от пазара и през първата половина на годината спадат от 4% на 3%.
Продължава и тенденцията от началото на пандемията да намалява броят на проектите, започващи строителство. Предлагането може да намалее още повече, тъй като заради нарастващите цени на строителните материали е възможно някои от проектите с планирано начало на строителството през 2021 г. да бъдат отложени за следващата година, отбелязва Colliers.
В същото време данните на компанията показват ръст от 8% при завършените нови проекти, с което общото предлагане в сегмента достига малко над 12 хил. апартамента, редови или самостоятелни къщи. Те са съсредоточени основно в южните квартали и кварталите от Витошката яка.
Компанията очаква в резултат на активното търсене и по-бавния темп на ново строителство търсенето да изпревари предлагането през втората половина на годината, а това ще означава и че цените ще продължат да растат.
През първото полугодие продажните цени вече са нараснали с 8%, като средната цена на апартамент с две спални в средно високия и висок сегмент от пазара в момента е между 156 хил. и 194 хил. евро. При апартаментите с три спални цените варират между 226 хил. и 270 хил. евро. Къща от редови тип се предлага на цени между 270 хил. и 450 хил. евро, а самостоятелна къща – от 486 хил. евро нагоре, сочат данните на Colliers.
В същото време средните наемни цени остават стабилни и за апартаменти с две спални варират от 950 до 1200 евро, а за апартаменти с три спални – между 1300 и 1600 евро. Средните наемни цени на къща започват от 2000 евро.
В резултат на активното търсене и временното намаляване на предлагането, което според Colliers е ефект от здравната криза, разликата между офертната и покупната цена почти се е стопила и е по-малко от 1% през първото полугодие.
Според компанията активността на жилищния пазар в момента е свързана с политиката на банките. „Рекордно ниските лихви по кредитите стимулират покупките с ипотечен кредит. Спестяванията нарастват, но нулевите лихви по депозити и политиката на някои банки да таксуват средства над определен размер стимулират инвестициите в имоти“, пише Colliers.
Друга тенденция, определяща динамиката и ръстовете на пазара през първото полугодие, е желанието за преминаване от по-малко към по-голямо жилище. Вследствие на ограничителните мерки нараства търсенето на домове с повече стаи, за да има пространство за всички членове на семейството, които учат или работят вкъщи.
През първото полугодие сделките с имоти, закупени с инвестиционна цел, са 25% от всички.
Най-продаваните типове имоти са къщи с три спални, апартаменти на партерни етажи с дворни пространства и вили в близост до София. Новото строителство продължава да бъде предпочитано от купувачите. Сделки се сключват и в ранен етап на изграждане, тъй като с напредъка на строителството възможностите за избор стават по-ограничени, констатира Colliers.
Купувачите се пренастройват към новата реалност и подхождат към избора си на имот прагматично, преценяват нуждите и възможностите си и сравнително бързо вземат решения, пише компанията. Преобладаващата част от купувачите са млади хора и семейства с тexнoлoгични пoзнaния, които държат на средата и затова се ориентират към лecнo дocтъпни paйoни c пpиpoдa и дoбpo ĸaчecтвo нa живoт, зони за спорт и допълнителни услуги по поддръжка и управление.
Colliers отчита тенденция за преминаване от по-големи към по-компактни къщи в новоизграждащите се жилищни комплекси според конкретните нужди на дадено семейство.
При проектите ново строителство елементите на „устойчивото“ строителство ще навлизат все по-масово, като най-често се прилага изпoлзвaнeтo нa възoбнoвяeми eнepгийни изтoчници, ĸoитo ще дoпpинecат зa нaмaлявaнe нa paзxoдитe зa пoддpъжĸa.
източник https://www.investor.bg/…………