Снимка: Bloomberg LP |
Германският канцлер Ангела Меркел потвърди обещанието си да настоява за допълнителни санкции срещу Москва, ако Кремъл използва газопровода „Северен поток“ 2, свързващ Русия с Германия, като „оръжие“, предава Bloomberg.
Тя каза това два дни след като руският президент Владимир Путин засили още повече покачващото се напрежение заради енергетиката с ЕС. Той постави условия за удължаването на споразумението за транзит на газ с Украйна, което е икономическа спасителна линия за бившата съветска република, заплашена от преминаващия под Балтийско море газопровод, който я заобикаля.
„Дадохме да се разбере, че ще предприемем действия в европейска рамка за допълнителни санкции, ако се засилят подозренията, че газопроводът се използва като оръжие“, заяви Меркел на пресконференция в украинската столица Киев в неделя след среща с президента на страната Володимир Зеленски. Споразумението за транзит на газ трябва да бъде удължено след 2024 г. „възможно най-скоро“, допълни тя.
Украинският лидер, който нарече „Северен поток“ 2 „опасно геополитическо оръжие“, заяви, че ангажиментите за удължаване на споразумението са твърде смътни и допълни, че иска по-солидни гаранции.
„Сред всички страни Украйна е изправена пред основните рискове, породени от завършването на „Северен поток 2“, заяви Зеленски.
Газопроводът е в центъра на геополитически сътресения, като САЩ и много страни членки на ЕС заявяват, че проектът дава на Кремъл твърде голямо влияние и засилва зависимостта на Европа от руска енергия, като в същото време превръща притока на газ в оръжие по начин, който може да осакати украинската икономика.
През юли Меркел финализира споразумение с американския президент Джо Байдън, който обеща да оттегли заплахите за строги санкции, ако Германия се ангажира да предприеме действия при зловредна руска дейност. Германия обеща също така помощ на Украйна да развие възобновяемата си енергия.
Недовършена работа
Меркел, която в петък посети и Москва, прави вероятно последните си посещения в Русия и Украйна като канцлер. Тя оставя незавършена работа, след като използва голяма част от политическия си капитал за прекратяване на конфликта в Източна Украйна и за намаляване на напрежението заради подкрепата ѝ за газопровода под Балтийско море.
На пресконференция с Путин в петък, която показа напрежението между двамата лидери, руският президент постави условия, като заяви, че удължаването на споразумението за транзит на газ ще зависи от увеличаването на търсенето от Европа. Меркел отговори в неделя, като заяви, че ЕС ще продължи да разчита на руския износ и доста след 2024 г.
Доставките за региона бяха намалени два пъти през последните 15 години в моменти на пиково търсене заради финансови и политически спорове между двете бивши съветски републики.
В опит да сепомогне на Украйна да стане по-независима от притока на руски газ украинската енергийна компания „Нафтогаз“ и германската RWE се съгласиха да развиват съвместно зелено водородно производство, съхранение и транспортиране. Освен това двете компании възнамеряват съвместно да проучат бизнес възможности за продажба на украински зелен водород на европейските пазари с внимание върху основните пазари на RWE.
Съобщението в неделя беше направено, след като САЩ и Германия се договориха през юли да насърчат инвестиции за най-малко 1 млрд. долара в т. нар. Зелен фонд, за да подпомогнат прехода на Украйна към по-чисти източници на енергия. Фондът ще бъде и начин за компенсиране на Киев, който събира транзитни такси от притока на газ на територията му, за загубите, които ще настъпят, след като „Северен поток“ 2 започне да пренася руски газ директно до Германия.
източник https://www.investor.bg/…………