Мъглата около сформирането на правителство продължава. Потенциалните носители на третия мандат твърдят, че имат готовност да предложат състав на кабинет.
Ще получат ли обаче подкрепа от останалите политически сили или ще трябва да се готвим за други избори?
От ИТН са категорични, че са в опозиция и няма да подкрепят всяко правителство, което се предложи. Анастасов не изключва и вариант, в който формацията на Слави Трифонов „отново обръща палачинката“.
„Има значителен брой депутати, които искат да съставят правителство. И без съмнение правят усилия, но ситуацията е много парадоксална. Обезсилената опозиция (ИТН и ГЕРБ) има 55% от Народното събрание и не е много ясно на какво точно е опозиция. Все повече изглежда, че тя е опозиция на Румен Радев и служебното правителство“, отбеляза социологът Кольо Колев.
Според него формацията на Слави Трифонов с инфантилни или целенасочени действия се опитва да вземе част от желанието за промяна на антиправителствените протести от миналата година и де факто да го унищожи.
„Не мисля, че голяма част от избирателите на Слави имат същата последователност в мислене и рационалност. Хората, които бяха на протест, искаха тази хватка на всемогъщия главен прокурор и Бойко Борисов с 12-годишното му почти авторитарно управление, да се разпусне. Тези хора, които искаха това, не са тези, които гласуваха за Слави“, отсече от своя страна Анастасов.
По думите на политолога избирателите на ИТН „искат смяна на всичко, без да могат да формулират каква е тази смяна“, а логиката им е „ние на всички политици ще им разкажем играта“.
Поради тази причина Анастасов не прогнозира да има голям отлив на гласове за формацията на Слави Трифонов.
„Шансът да се състави правителство е 0-2%, а дали ще се разбунтуват свестните хора в ИТН – да, но постфактум. Не смятам, че хора като Мика Зайкова ще бъдат депутати в следващия парламент“, каза от своя страна Колев.
Социологът е на мнение, че отговорността за служебния кабинет я носи изцяло президентът Румен Радев и издигането му за редовен такъв е бягство от политическа отговорност от страна на формациите в 46-ото Народно събрание.
Гледайте целия разговор във видеото.