7 факта за яз. Копринка, които може би не знаете

За първи път, съвместно със Старозагорската опера – Опера на брега на древния Севтополис на яз. Копринка. Община Казанлък и Държавна опера-Стара Загора ви канят на 16-те Празници в Долината на тракийските царе! Въпреки, че празничните събития по календар започнаха още в края на месец август – 24 август 2021, по традиция откриването дава официално начало на тържествата с връчване на наградата на името на проф. Александър Фол вечерта на 3-ти септември от 20.30 часа.

А сега, ето и 7-те факта за яз. Копринка , които може би не знаете:

1. 65-годишният водоем, построен през далечната 1955 г. е вторият изграден в България язовир, някога наричан „Георги Димитров“, а днес – „Копринка“.

2. Има множество ръкави и тихи заливи, борови гори и зеленина, което го прави чудесно място за туризъм и отдих.

3. Язовир „Копринка“ е едно от най-красивите и магнетични места в страната. Районът около него предлага много добри условия за риболов, туризъм и водни спортове. Той е посещаван от рибари от цялата страна, невероятната гледка вдъхновява художници, фотографи или туристи, тръгнали да дирят българските кътче.

4. По ръкавите му има много заливи, на които може да се плажува. Тук е мястото, на което да пробвате да карате каяк или да практикувате друг воден спорт – например яхтинг, сърфинг или подводно гмуркане.

5. За любителите на екстремните спортове се предлагат делта или парапланеризъм, за да видят от високо пъстротата на Розовата долина.

6. Дългата язовирна стена, тип – каменно-зидана, позволява свободното преминаване от северния към южния бряг на съоръжението и разкрива прекрасна панорамна гледка към водното огледало в подножието на планината.

7. На дъното на язовира се намират останките от древния тракийски град Севтополис на цар Севт III, който е проучен преди язовирът да бъде напълнен с вода. Открити са много гробници и могили. Те са били последен дом на големци от племето. Останките са открити през 1948 година и групата от археолози е оглавявана от професор Димитър Димитров. Той отговаря за разкопките и успява да узнае името на града. Въпреки важната находка, строежът на язовира продължава и днес древния град е потопен.