АСЕН ДИНEВ
По трудово обучение в пети клас, на което тогава казваха „ръчен труд“ ни преподаваха поне петима учители, защото по програма трябваше да усвоим различни умения включително грънчарство, картонаж, най-елементарен ръчен шев, бродерия, кошничарство и др.
От тези учители, този който най-дълго се задържа и поради това помня е АСЕН ДИНЕВ. С ръст над средния, с напредващо оплешивяване, той бе преди всичко начален учител на 2–3 години по-малките от нас, но явно имаше и други умения, защото му бяха възложили да ни води часове по кошничарство и по грънчарство. Сами си набавяхме глината за елементарните изделия по грънчарство. По кошничарство трябваше да разполагаме с пресни върбови клонки и по негова препоръка ходехме по поречието на Старата река и около изворите на (А)Баята, катерехме се по старите изкорубени върби и носехме в училище цели снопове. За да могат клонките да се използват, трябваше да се нацепят и за тази цел учителят ни научи да си изработим сами едно малко дървено уредче.
Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – МАРИЯ КАРАВЪЛКОВА
Асен Динев е роден в Казанлък и освен в ОУ „Хр. Смирненски“ е преподавал и в Начално училище „Отец Паисий“ (Новенското училище). Съпругата му Мария Динева също родом от Казанлък е била начална учителка предимно в казанлъшките села и най-продължително време в с. Осетеново, а за по-кратко и в ОУ „Т. Юлиев“. Имат дъщеря и син, които вече са покойници. Дъщерята Донка Асенова е била инженер, а синът Генчо Динев – учител, но е заемал административни и партийни длъжности в Казанлък. Негова съпруга и снаха на Мария и Асен Диневи е Радка Динева – също учител, преди всичко в ОУ „Г. Кирков“. От разговор с нея разбрах, че съпрузите Мария и Асен Диневи са починали на по 80-годишна възраст.
В моите спомени Асен Динев ще остане и с това, че имаше дар слово и на него директорката Дечева често възлагаше да държи пред всички деца от училището пламенни слова било за дисциплината, било против „световния империализъм“, който „застрашава социалистическата ни държава“.
Стефан Саранеделчев
ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК.