Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – ГАНКА СТАНКОВА

ГАНКА СТАНКОВА

Основният предмет, по който преподаваше бе математика и съм чу­вал от нейни ученици, че е била много добра по изучаваните от тях алгебра и геометрия (планиметрия, стереометрия).

Наскоро пред мен инж. Христо Каличков (р. 1946 г.), на който е била и класен ръководител в трите прогимназиални класа през периода 1957 – 1960 г., сподели спо­мени за нейния навик да държи под напрежение дори и силните ученици, като ги изпитва често и то по нетрадиционни начини.

Колегата ѝ – учи­тел по математика и физика в ОУ „Хр. Смирненски“ през периода 1957 – 1960 г. Крум Бошнаков също с възхищение ми говори за нейните чо­вешки и педагогически качества. „Аз съм се учил от нея как да препода­вам“ – сподели с мене той при наш разговор на 30.07.2019 г.

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – ДОНКА РАЧЕВА

На мен обаче Станкова ми преподава не по математика, а по немски език в седми клас през учебната 1960/1961 г.

Слаба, дори бих казал съ­сухрена жена, леко прегърбена, с дълги, почти прави коси. На пръв пог­лед една съвсем обикновена женица, но започнеше ли да говори с тънкия си напевен глас излъчваше интелигентност. Много добре се справи с преподаване основите на този западен език, който по него време бе осо­бено популярен всред казанлъшките ученици. Популярен бе, защото мнозинството от учениците в прогимназиите имаха желание да продъл­жат образованието си в най-елитното по него време казанлъшко средно учебно заведение – Техникума по механотехника и електротехника, а според мълвата, за да прогресираш като техник трябва да учиш езика на най-техничната нация в света. Друг е въпросът, че повечето от тези, кои­то по-късно бяха приети в ТМТЕ попаднаха там на такъв учител по нем­ски език, че хиляди пъти проклинаха защо не са се захванали да изучават френски език. За сведение, тогава в Казанлък имаше възможност да се учат само тези два западни езика. Но по тези въпроси, по-нататък в кни­гата.

Въпреки безспорните си положителни качества на човек, както и на педагог, и професионалист по преподаваните от нея учебни предмети, моите сведения са, че меко казано „на нея не е гледано с добро око“ от местните власти, защото съпругът ѝ е бил офицер преди 09.09.1944 г. Живееха в сграда на северозападния ъгъл на ул. „Св. Паисий Хилендар­ски“ и „Св. св. Кирил и Методий“. При опитите ми да науча повече под­робности за нейния живот разбрах, че единствената им дъщеря Мичка се е омъжила в Бургас, продала казанлъшкото жилище и следите ѝ се губят.

Стефан Саранеделчев

Стефан Саранеделчев

ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК. 

Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне  по-голямата му част)  преминава в Стара Загора.