Служебното правителство планира да повиши концесионните такси

Служебното правителство планира да повиши концесионните такси

Асен Василев. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Служебното правителство обмисля нови правила за концесионните такси и по въпроса работи група от експерти на министерствата на енергетиката и на финансите. Това стана ясно от интервю на финансовия министър Асен Василев пред БНР.

При направен анализ на приходите се оказа, че, ако махнем концесиите за летищата, държавата общо получава около 80 млн. лв.  от всички надземни и подземни богатства – кариери, злато, мед, ски писти, вода и плажове. Това не отговаря на реалната стойност на целия този ресурс, каза служебният министър.

Очаква се енергийното министерство да пусне за обществено обсъждане наредба с нови тарифи, съобразени с нивата в Европа и съседни държави за бъдещите концесии, съобщи Василев. Таксите ще бъдат съобразени с пазара, уточни той.

Василев допълни, че Агенция „Митници“ вече проверява съдържанието на злато и други метали в изнасяния концентрат. По думите му концесионната такса е ниска – малко над 1% от стойността на реализирания метал. Той даде за пример Чили, където  минималните такси са 3%, като в добавка действа механизъм, който  позволява допълнително заплащане при поскъпване на метала.

Има начин тези договори да работят и за двете страни. Сега договорите не защитават напълно българския интерес, каза той и уточни, че промените ще засегнат бъдещи договори и бъдещи находища. За сключените договори ще се провери дали е възможна промяна.

Става въпрос за сериозен ресурс – износът на една компания за година и половина е над 500 000 т концентрат със съдържание 12 хил. кг злато за около 740 млн. долара по текущи цени, допълни той.

За актуализацията на бюджета Василев коментира, че е взето предвид искането на здравното министерство да се подсигурят пари за медиците на първа линия и за лекарства.

За бизнеса са предвидени 430 млн. лв., от които около 240 за мярката 60:40 и остават около 160 млн. лв., за които работни групи работят с бизнеса и синдикатите, за да се види какви допълнителни мерки да бъдат предприети. Народното събрание може да реши част от тези пари да бъдат определени за отделни сектори – например за земеделците или туристическия сектор, каза министърът.

Според актуализирана прогноза за приходите от юли и август се очакват с 200 млн. лева допълнително приходи.

Във връзка с увеличението на минималната пенсия на 370 лева финансовият министър заяви, че необходимите средства няма да затруднят изпълнението на бюджета. Това са малко над 15 млн. лв. на месец за октомври, ноември и декември, изчисли той.

Социалната добавка „бедност“ остава, уточни министър Василев и посочи, че, когато догодина линията на бедност се вдигне на 413 лева, тази добавка ще разшири обхвата си и така всички пенсионери ще бъдат компенсирани до линията на бедност.

„Ако не мине актуализацията на бюджета, държавата ще бъде в една много тежка ситуация, но не защото няма средства, а защото няма да имаме право да ги похарчим“, каза той.

За неразплатените 1,3 млрд. лв. за пътни проекти той каза, че има юридически проблем – 99% от средствата се дължат по договори с надхвърляне на стойността, което е нарушение на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Според ЗОП договор може да бъде анексиран, но стойността му не може да бъде променяна с повече от 50%. Заради това нарушение е подаден сигнал до Прокуратурата.

За да можем да се разплатим със строителния бранш, ни трябва санкция на парламента. За зимното почистване също са надхвърлени лимитите на договорите, заяви финансовият министър.

„Докато съм министър на финансите, няма да участвам в никакви видове политически проекти, след това ще помисля какво точно искам да правя“, заяви Асен Василев.

източник https://www.investor.bg/…………