От четири турски чифлика израснало старозагорското с. Могила

Село Могила е разположено в прочутото плодородно Старозагорско поле, на югоизток от гр. Стара Загора. През него протича р. Бедечка, която извира от Средна гора и се влива в р. Съзлийка, близо до с. Боздуганово.

Името си селото носи още от турско робство. През турско време селото е създадено в основата си от четири чифлика собственост на турци. Основната работна ръка са били овчари и ратаи българи. По-късно са се преселили българи от съседните села. Главният поминък на населението е бил земеделие и животновъдство.

Как с. Могила дочака своя храм

С обявяване на Руско-Турската война турците започнали гонение на българите. След Освобождението чифликчийските имоти в с. Могила се разпаднали. Турците започнали да разпродават имотите си на безценица. Занаятчии почти нямало в селото.

През 1879 година се изгражда първото училище, сградата била построена от жителите но селото. Читалището е основано на 01.02.1930 година. Кооперация „Златна поляна“ е основана от четирима инициатори жители на селото.

Българщината. Читалище „Св. Климент Охридски“, с. Могила

Във Втората световна война вземат участие повече от 30 души. Двама от тях Георги Минчев и Димо Динев загиват за освобождението на Унгария. Културно-просветната дейност след 9 септември 1944 година е голяма. Художественият и театрален колектив развиват богата дейност и досега. Направен е голям парк в центъра на селото, изгради се и водоснабдяването.