От днес девет лекарства за лечение на коронавирус са безплатни в аптеките. Пациентите с леки и средно тежки симптоми на коронавирус могат да се лекуват безплатно у дома, като условието е преди това тези пациенти да преминат преглед през медицинските центрове, които са определени от Министерство на здравеопазването като COVID зони.
Срещу това решение негодуват общопрактикуващи лекари. Организация на джипитата по този начин
напълно се изключват от наблюдението и лечението на болните, голяма част от които са техни пациенти.
Лекар обяви и какъв е пътя на човек със симптоми за преглед:
„Пациентът със симптоми има два пътя. Като получи температура, втрисане, най-краткият път е да отиде директно в някой разкрит COVID-кабинет, където да си направи бърз тест за антиген, който трябва да заплати. Ако той е положителен, влиза и в COVID-кабинета. Вторият път е пациентът да се свърже със семейния лекар. В зависимост от оплакванията, лекарят преценява дали дистанционно да му назначи електронен PCR, който е безплатен. Пациентът обаче трябва да чака резултатите от него поне 24 часа и има голямо разкарване и достъп до контакт с други хора“, заяви пред БНТ д-р Костадин Сотиров – председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.
По думите на лекаря, пациентът отивайки направо в кабинета за коронавирус, плаща прегледа си, но е наясно по-бързо с резултата си. Ако тестът е положителен, там му изписват болничния лист и му дават електронна рецепта за безплатни лекарства.
Пациентът има право на два прегледа в този кабинет като отива самостоятелно там. Според, д-р- Костадин Сотиров проблемът е в това, че на места още не е осигурен софтуера за тази практика да стане възможна, а и пациентът не е във връзка с личния си лекар.
Също така сред основните проблеми на изключването на общопрактикуващите лекари разположението на COVID кабинетите. „Пациентът трябва да пътувам с междуградски транспорт за да стигне с такъв кабинет и се създават условия за заразявания“, коментира д-р Сотиров.