Европейските борси приключиха една волатилна седмица със спадове

Европейските борси приключиха една волатилна седмица със спадове

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Европейските фондови пазари затвориха на по-ниски нива в петък след волатилна седмица за световните акции, докато инвеститорите усвояваха нееднозначен доклад за работните места в САЩ.

Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 се понижи с 0,2%, като автомобилният подсектор добави 1,2%, докато технологичният се понижи с 1,3%.

Пазарите се колебаят силно през последната седмица, тъй като глобалните инвеститори оценяват възможността за една не просто временна, а постоянно висока инфлация, като доходността върху американските облигации предизвиква колебания за ориентираните към растежа технологични акции.

Пазарът на труда в САЩ е добавил по-малко на брой нови работни места, отколкото икономистите очакваха, през септември, отчитайки най-бавния си темп на растеж от началото на годината. Това е и вторият пореден месец, в който данните се разминават с прогнозите, сигнализирайки за загуба на инерция по отношение на възстановяването на пазара, съобщава Bloomberg. Икономиката на САЩ създаде едва 194 000 работни места през септември срещу прогноза на Dow Jones за 500 000, съобщи Министерството на труда.

„Този доклад за пазара на труда ще причини главоболие на централните банкери“, казва наблюдателят на пазара Томас Алтман от QC Partners. Данните за заетостта рискуват да не отговарят на критериите на Федералния резерв за „значителен по-нататъшен напредък“ за подобряване на пазара на труда, което създава предпоставка централната банка да отложи очакваното намаляване на месечните покупки на активи до края на годината.

Управителят на Фед Джером Пауъл заяви след последното двудневно заседание на Комисията по отворения пазар, че ще бъде необходим „сравнително добър доклад за заетостта“ за септември, за да се отговори на този тест.

Докладът е ключов показател за Федералния резерв, докато той се подготвя да забави своята програма за закупуване на облигации на стойност 120 милиарда долара на месец.

На Wall Street акциите поскъпнаха, като S&P 500 се насочи към печеливша седмица, тъй като оптимизмът за сделката за дълга все пак взе превес над разочароващия доклад за работните места.

Водещият индекс германски индекс Dax се понижи с 0,29% до 15 206,13 пункта. MDax също в крайна сметка спадна с 0,29% до 33 410,34 пункта.

Със седмичен ръст от 0,3 процента Dax записа добър край на една наистина бурна седмица, в която междувременно се свлече много близо до майското си дъно с 14 818 пункта.

EuroStoxx 50 приключи търговията с отстъпление от 0,61% до 4073,29 пункта. За седмицата водещият индекс на еврозоната се повиши с 0,9%. В Париж Cac 40 също спадна с 0,61 % в петък и по този начин до 6559,99 пункта. В Лондон, от друга страна, британският бенчмарк FTSE 100 се повиши с 0,25% до 7095,55 пункта.

Европейските фондови борси преживяха бурна седмица с много колебания в курсовете. Притесненията за нарастващата инфлация и застиващото икономическо възстановяване изтласкаха EuroStoxx 50 до най-ниското му ниво от около два месеца и половина до средата на седмицата, последвано от рали на възстановяване.
 

източник https://www.investor.bg/…………