Постигаме целите си!

Способността да поставите себе си изцяло във всяка област на живота си е ключът към големия успех и постижения – това е моментът, когато изцяло се посвещавате на дадена дейност, идея, кауза, това е силата на отдадеността.

Без значение къде се намираме, това е резултат от всички избори, които сме направили по пътя. Защо някои хора са успешни, а други никога не успяват да постигнат целите си? Понякога те дори нямат цели. Каква е тайната съставка, която тласка някои от нас към върха, докато други дори не могат да започват изкачването? Вероятно има много причини – може би ниско самочувствие, негативно отношение и липса на вяра. Може би най-голямата пречка между нас и нашите цели е липсата на пълна ангажираност и отдаване.

Често казваме неща като: „Е, ще се опитам / Предполагам, че мога / Надявам се, че мога.“ Но това не е поемане на ангажимент. Ангажимент е „аз ще го направя!“. Големият немски писател Гьоте пише за силата на посвещаването и отдадеността: „Докато човек не се ангажира изцяло, има колебание, има шанс да се отдръпне. Винаги ще има неефективност по отношение на всички инициативи и творчество.“

Това са някои от симптомите на човек, който не се е ангажирал напълно с целта си. Често казваме „да“ на ново предизвикателство и после решаваме, че това е глупава идея или пък е твърде рисковано, оставайки на сигурно в зоната си на комфорт. Истината е, че всеки притежава силата да се справи, да постигне желаната цел, да бъде точно на мястото, на което иска. Тази сила се крие именно в способността да се посветим изцяло върху целта, която преследваме, да се ангажираме на всички нива, да предприемем правилните действия, за да се придвижим към нея.

Специалистите дават някои съвети и прости стъпки, които да ни помогнат в това:

  • Направете избора да се посветите на вашата цел или мечта – на първо място сами трябва да направим този, както често се оказва, труден избор, да го поискаме истински, да сме готови да посветим време, усилия, труд, за да постигнем напредък;
  • Предприемайте смели действия към ангажимента си – когато вземем решение да се посветим на дадена идея или кауза, следва да вложим целия си потенциал и арсенал от възможности, за да се движим напред към целта. Направете проучване, потърсете нови възможности, полезни контакти, методи за самоусъвършенстване. Бъдете активни, смели и не се отказвайте, ако в началото срещнете затруднения. Реалните действия, дори първоначално това да са малки стъпки, ще ви помогнат да растете, да напредвате, приближавайки ви към желаното;
  • Очаквайте и вярвайте, че ще получите помощ по пътя – когато желаем нещо истински силно и правим най-доброто, на което сме способни, за да го реализираме, пред нас се откриват неочаквани възможности, нови хоризонти за действие, появяват се правилните хора, които да ни насочат със съвет. Не се отказвайте, когато се сблъскате с трудност, когато процесът ви се струва блокирал или съмнението се опитва да ви отклони. Търсете, бъдете отворени към различни алтернативи и вярвайте, че всичко ще се случи по най-добрия за вас начин, този, който ще ви направи по-осъзнати и готови да посрещнете успеха;
  • Бъдете благодарни за помощта и резултатите – благодарността има огромна сила. Може би ви звучи странно и някак несериозно, но когато сме благодарни за това, което имаме, за подкрепата около нас, за преодолените трудности, за малките успехи, пред нас се появяват все повече положителни възможности. Ако това ви звучи твърде просто, имайте предвид, че простото не означава лесно. Преди да започнете да се съмнявате и да отричате, опитайте и ще се изненадате от резултатите.
  • Да бъдем изцяло отдадени на дадена цел или мечта е „суперсила“, това е важният момент, когато поемаме отговорност за живота си, когато последователно изпълняваме обещанията, които даваме на себе си, когато можем да изясним какво искаме и сме готови да работим докато не стигнем до края. Когато нашият ангажимент е слаб, е по-вероятно да търсим оправдания, да бъдем нерешителни, да нямаме фокус и да не стигаме до нашата дестинация. Истинската отдаденост включва: поемане на отговорност, яснота, продуктивна работа.

Ключов компонент за продуктивна работа е да се научим да делегираме задачите, отделяйки най-много внимание към тези с истински важна стойност, пише hera.bg. Когато се претоварваме губим посока, показваме лоши резултати, забавяме растежа и развитието си, което води и до отклоняване от голямата цел. Не се притеснявайте да потърсите помощ, бъдете гъвкави, креативни, любопитни. Нека само мисълта за приближаването до мечтата ви изпълва с вдъхновение и енергия. Всичко зависи от нас самите, от нагласата ни, от мислите, от предприетите действия. Не позволявайте на никого и нищо да ви отклонява от пътя. Посветете се изцяло на своята кауза и се радвайте на цялото „пътуване“ до реализирането ?!