Пак въртим стрелките: Промяната ни струва по 1,5 млрд. лв. годишно

Тази нощ ще врътнем стрелките на часовника с един час назад и ще се върнем към зимното часово време. 

През 2019 г. Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа. В крайна сметка обаче, заради различните позиции на държавите и заради пандемията от коронавируса, този въпрос остана на заден план. В България все още не е взето решение дали да останем на лятно или на зимно време.

Висшите чиновници в ЕС имаха своите по-належащи тревоги като излизането на Великобритания от Съюза, а после и кризата с коронавируса. А икономическите загуби се сериозни.

Още по темата

18 сеп 2021 10:29

129

27 мар 2021 17:31

85

„Те са свързани с по-големи медицински разходи, по-голям травматизъм на работното място, разходи в размери на 131 млрд. евро за Европейския съюз“, изтъкна председателят на АИКБ Добрин Иванов.

Страната ни не е изключение. „В рамките на България – 1,5 млрд. лв. годишно“, посочи той.

Според специалистите ползите от смяната на времето са малко.

Над 70 са страните в света, които сменят стрелките. В България преминаването от лятно към зимно часово време и обратно започва да се прилага през 1979 г., а в Европа – от 1916 г. От 2002 г. насам зимното часово време в ЕС започва в последната неделя на октомври и завършва в последната неделя на март.

През 2018 г. се проведе и анкета – за и против смяната. 84 на сто от българите и същият процент от европейците бяха категорични – против смяната. Тогавашният председател на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер даде обещание, което Европейският парламент одобри, но не мина през Съвета на Евросъюза.

„Европейската комисия ще се погрижи възможно най-бързо да бъде прекратено местенето на стрелките и да остане само лятното часово време“, заяви тогава Юнкер.

За момента обаче няма изгледи това да стане.

Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова и телевизия Bulgaria ON AIR

https://www.dnes.bg/………….