Срещата Байдън-Си Дзинпин – призив за сътрудничество без нищо конкретно

Срещата Байдън-Си Дзинпин - призив за сътрудничество без нищо конкретно

Снимка: Bloomberg

Американският президент Джо Байдън и китайският лидер Си Дзинпин подчертаха отговорността си към света да избягват конфликти по време на дълга онлайн среща в понеделник, предава Ройтерс.

„На мен ми се струва, че нашата отговорност като лидери на Китай и САЩ е да гарантираме, че конкуренцията между двете страни няма да предизвика конфликт, независимо дали е умишлено, или неволно“, каза Байдън. „Просто обикновена, ясна конкуренция“.

Още по темата

САЩ и Китай са на различни мнения за произхода на пандемията от Covid-19, търговските и конкурентни правила, разширяването на ядрения арсенал на Китай и засиления му натиск върху Тайван, както и други въпроси.

Наричайки Байдън „стар приятел“, Си Дзинпин заяви, че двете страни трябва да увеличат комуникацията и сътрудничеството, за да решат множеството предизвикателства, пред които са изправени. Байдън по-рано оспори описването на връзката им като старо приятелство.

Говорейки с преводач, Си Дзинпин каза: „Като двете най-големи икономики в света и постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, Китай и САЩ трябва да засилят комуникацията и сътрудничеството“.

Байдън обеща да адресира сфери на безпокойство, включително човешките права и други въпроси в Индо-Тихоокеанския регион, добавяйки, че „с теб никога не сме били толкова официални един с друг“.

Разговорите, които бяха инициирани от Байдън и продължиха повече от 4 часа с кратка почивка, имаха за цел да направят отношенията по-малко остри.

В началото разговорът между двамата лидери бе наблюдаван от малка група журналисти с Байдън в Белия дом, преди двамата президенти и топ съветниците им да се оттеглят за частни обсъждания.

Байдън и Си Дзинпин не бяха имали среща, откакто Байдън стана президент на САЩ и последният път, когато разговаряха, бе по телефона през септември.

Американски представители омаловажиха очакванията за конкретни ангажименти от двете страни, включително търговията, където Китай изостава в ангажимента си да купува американски стоки и услуги за 200 млрд. долара повече. В програмата на Байдън не бяха и американските мита върху китайски стоки, които Пекин и бизнес групи искат да бъдат намалени.

Белият дом отказа да отговаря на въпроси дали САЩ ще изпратят официални лица на Зимната олимпиада в Пекин през февруари. Активисти и американски депутати призовават администрацията на Байдън да бойкотира игрите.

„И двете страни се опитват да установят за цел на разговора създаване на стабилност в отношенията, както чрез своя колегиален език, така и чрез рамкиране на разговора и важността на отношенията“, каза Скот Кенеди, експерт за Китай във вашингтонския Център за стратегически и международни проучвания.

„Въпросът е дали ще достигнат споразумение по нещо или поне – ще се съгласят, че не са съгласни и ще избегнат ескалиращи стъпки“.

Конкурентни визии

Си Дзинпин, пред когото стои Зимната олимпиада и конгресът на Комунистическата партия следващата година, на която се очаква да си подсигури безпрецедентен трети мандат, също иска да избегне засилено напрежение със САЩ.

От него обаче се очаква да се противопостави на усилията на Вашингтон да отдели повече място за Тайван в международната система. Китай твърди, че самоуправляващият се остров е негов. Пекин обеща да постави острова под свой контрол – ако е нужно, със сила.

Говорителят на външно министерство Джао Лиджиан заяви на редовен брифинг в понеделник: „Надяваме се, че САЩ и Китай ще направят отстъпки, ще укрепят диалога и сътрудничеството, ефективно ще управляват различията, ще се справят подходящо с чувствителни въпроси и ще проучат начини за взаимно уважение и мирно съвместно съществуване“.

Си Дзинпин и Байдън миналата седмица очертаха конкуриращи се позиции, като Байдън подчерта американския ангажимент за „свободен и отворен Индо-Тихоокеански“ регион, който според Вашингтон е изправен пред нарастваща китайска „принуда“. В същото време Си Дзинпин предупреди за опасност от завръщане на напрежението от Студената война.

Таблоид, публикуван от управляващата Комунистическа партия, в понеделник нарече Тайван „крайната червена линия на Китай“.

Тайван не е единствената проблемна точка. Демократите в американския Конгрес искат Байдън да направи мерките за намаляване на ядрения риск спрямо Китай топ приоритет, след като Пентагонът съобщи, че Пекин значително разширява ядрения си арсенал и ракетните си програми.

Пекин твърди, че арсеналът му е много по-малък от този на САЩ и Русия и казва, че е готов за диалог, ако Вашингтон свие ядрените си запаси на нивото на Пекин.

„Това е възможността на президента Байдън да покаже сила от страна на САЩ, да покаже ясно, че стоим до нашите съюзници и че няма да одобрим или оправдаем зловредното поведение, в което се ангажира Китай“, заяви републиканският сенатор Бил Хогърти, който бе посланик в Япония при предишния президент Доналд Тръмп.

източник https://www.investor.bg/…………