Защо с всеки изминал ден има все по-малко нормални хора?

Още от детството сме слушали, че само физическата болка е причина да спрем, да помислим и да отидем на лекар. Притесненията се приписват на лудия ритъм на живот в града, липсата на сън – при грешен режим, а умората – на възрастта. Междувременно лекарите бият тревога: това също са прояви на психични разстройства или заболявания, които влияят негативно на функционирането на мозъка и след това бавно убиват тялото ни в буквалния смисъл. В 21 век всеки сам трябва да се грижи за психичното си здраве и не трябва да се притеснява да посещава специалисти.

Защо наоколо има все повече хора, които търсят психологическа помощ?
Благодарение на постиженията на съвременната наука, вътрешният свят на човек вече не изглежда толкова мистериозен и неразбираем. Появиха се инструменти за изследване на мозъчната дейност, промениха се методите на лечение и диагностика: това, което преди можеше да се сбърка с проява на лош характер, днес може да се нарече психично разстройство или признак на заболяване.

Хората не полудяват по-често от преди – просто говорят повече за това как се чувстват и какво ги тревожи. Интернет даде достъп до информация и това доведе до факта, че човек се запознава с историите на други хора и разбира как да открие алармени сигнали в себе си. В същото време контактът със специалист често помага за решаване на проблема и връщане към нормалния живот, а не води човек до лудница.
Започнахме да се сбогуваме с митовете. Например, броят на хората с аутизъм се е увеличил от 80-те години на миналия век. Предположени са различни хипотези за този растеж. Но в действителност подходите към диагностицирането на заболяването просто са се променили и дефиницията на болестта се е разширила.
Сега това е разстройство от аутистичния спектър (РАС), което съчетава детството и атипичния аутизъм, синдрома на Аспергер и синдрома на Рет. РАС може да бъде диагностициран при човек, който просто изглежда срамежлив и попада под общоприетото определение за интроверт, но това не му пречи да живее и да се чувства достатъчно комфортно в съвременното общество. Между другото, дългосрочните наблюдения помагат да се забелязват проявите на такива нарушения в ранна възраст. Например, ако хлапе построи кула от конструктор, стриктно спазвайки реда на цветовете, това е причина да отидете на лекар.
Какви заболявания и разстройства се появиха през XXI век
Има редица заболявания, които лекарите са се научили да диагностицират сравнително наскоро, а по-рано те са били приписвани на емоционално състояние. Например, използването на ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) през 70-те години на миналия век помогна на учените да погледнат вътре в човешкия мозък и да докажат, че депресията наистина е заболяване, при което предаването на сигнали между невроните е нарушено и цялото тяло работи по различен начин. Освен това някои емоции, като гняв, днес се считат за не по-малко опасни от депресията или пристрастяването и също изискват лечение, ако човек не е в състояние да се контролира в такъв момент.
„Един приятел ме помоли да изобразя депресията си. Моето лечение започна с тази снимка.“


34% от хората с психични разстройства нямат очевидни симптоми: повечето обвиняват за това умората, възрастта, лошото настроение или стреса. Болните дори не знаят, че имат нужда от помощ.
Например, ако човек често изпитва безпокойство, виене на свят или главоболие, внезапно се ускорява сърдечната честота, често се изпотява и има дискомфорт в областта на слънчевия сплит, това може да не е просто тревожност, а проява на генерализирано тревожно разстройство, което трудно се справя без лекарства. Още през 2011 г. повече от 29 милиона европейци са били лекувани от това заболяване. Но има нарушения, които са се появили като реакция на събитията от новия век. Например киберхондрия: с нея хората самостоятелно се диагностицират въз основа на симптомите на заболявания, описани в интернет сайтовете.
През 21-ви век специалистите започнаха да регистрират повече фобии, които не са самостоятелни заболявания, но могат да се превърнат в първи симптоми. Сред тях пеладофобията е страхът от оплешивяване, причинен от желанието да изглеждаш вечно млад. Калигинефобията също набира популярност – страхът от красиви жени. Най-често това е следствие от неуспешна връзка с партньор, който гони идеален външен вид заради собствените си комплекси и в същото време се държи нервно, агресивно и егоистично. Има и фобии, които са се появили поради научно-техническия прогрес. Това са например страх от радиация, страх от телефонно обаждане или страх от роботика.
Много от нас са възпитани да се справят сами със страховете си. Но се оказа, че дори лекарствата са безсилни: ако се страхувате да летите със самолет, успокоителното няма да помогне, а само ще притъпи реакцията. Но няколко сесии и работа с психолог и последващи полети на симулатор на полети ще ви избавят от страха.

Фобиите постепенно предизвикват пристъпи на паника и водят до психични разстройства. Затова не трябва да се надявате, че с времето страхът ще изчезне някъде, ако не работите с него.
Промените в начина на живот повлияха на раждането на нови лоши навици. Един от тях е Fabbing. Това е неконтролируемото желание на човек да бъде разсеян от телефона си: непрекъснато да проверява емисиите на новини, да гледа екрана, дори да говори с някого на живо и да яде, без да пуска телефона. Проучвайки как този навик влияе на семейния живот, учените установиха, че 46,3% от анкетираните постоянно се сблъскват с измама от партньора си, 22,6% го нарекоха причина за конфликт, а повече от една трета казват, че ги кара да се депресират. Огромното влияние на смартфоните доведе до образуването на синдром на фантомно обаждане, когато човек чува и понякога чувства, че притурка вибрира или звъни. Някои експерти смятат, че това е донякъде подобно на визуална илюзия, когато виждаме лице или фигура в очертанията на облаците.
Безсънието, от друга страна, се счита за опасност за здравето и изисква лечение. Липсата на сън заплашва човек със сериозно увреждане на редица клетки, поради което паметта страда, функционирането на имунната система се влошава, метаболизмът се нарушава и рискът от инфаркт на миокарда и инсулт се увеличава. Днес именно безсънието се нарича основният тригер, който отключва болестта на Алцхаймер.
Други явления на нашето време, които убиват душата ни
Децата се развиват по-зле без игри на открито. Това ги прави отекчени, неспособни да проявят съпричастност и ненужно жестоки, егоистични. Игрите с връстници, напротив, имат положителен ефект върху формирането на личността на детето, тъй като когато общуват помежду си, децата се научават да работят с емоции, преживяват загуби и намират общ език с хора с различен темперамент. Така че е присъщо на природата и други социални същества, за които игрите са най-добрият начин да научат за света.
Изневярата е травмираща, а не само болезнена. Бракът вече не е икономическа сделка. Вчерашната моногамията – един партньор за цял живот, днешната моногамия – един в момента. Избираме човек, като го убеждаваме, че го обичаме изключително заради неговата уникалност. А след време показваме, че всъщност той не е толкова оригинален.
Поради това предателството на партньора се възприема по-трудно, сякаш е предателство и измама, продължила от самото начало на връзката. Самочувствието на човек пада, все по-трудно му е да се доверява на хората, започва депресия, криза или дори деградация на личността. Сърцето му е разбито, животът му е разбит.
Проблемът с глада се заменя със затлъстяването. Има повече хора в света, които страдат от преяждане, отколкото тези, които нямат достатъчно храна. Наличието на евтина, нискокачествена храна, наред с популяризирането на бързото хранене, доведе до развитие на хранителни разстройства. Някои хора страдат от анорексия и булимия, равни на фигурите на модните модели, други отказват да лекуват затлъстяването, въпреки че наднорменото тегло само в редки случаи може да бъде норма. Повечето се крият зад body positive, което наистина ни учи да обичаме себе си, но все пак предполага преди всичко грижа за собственото си тяло и стремеж към здрав външен вид.
Социалните медии не ни сближават, а ни изолират от другите. Култът към успеха и благополучието води до факта, че човек постоянно се състезава с другите за внимание и, страхувайки се да изглежда непривлекателен, избягва комуникацията. Хората показват живота си на другите, но само когато отговаря на общоприетата норма.
Шумът на града съкращава живота ни. Всяка година градът звучи по-силно: нивото на шума в него е много по-високо от това, което се счита за безопасно за нашето здраве. Той може да раздразни и да задейства производството на кортизол, хормона на стреса, да намали производителността ни с 60% и да създаде вибрации, които влияят негативно на функционирането на органите на тялото. Буквално полудяваме бавно, ако постоянно живеем в градска среда.
Как да бъде?
Слушайте себе си, а не думите на другите.
Ако изпитвате безпокойство, не можете да спите без сънотворни дълго време и изглежда, че нямате сили за нищо, свържете се с психолог. В повечето случаи проблемът може да бъде решен, така че ефектът ще бъде забележим още след първите сесии. Не се страхувайте от психиатрите: има много частни лекари, които ще уважат състоянието ви и ще ви помогнат, особено ако сте готови да работите върху себе си. По-трудно е да се лекуват тези, които не се смятат за болни.
Правете само това, което ви харесва.
Това е един от принципите, върху които днес са изградени повечето от правилата, които помагат да се отървете от ниското самочувствие и невротичните състояния. Например, ще постигнете голям успех за кратък период от време в работа, която обичате да вършите, дори и да започнете от нулата.
Поддържайте удобен ежедневен режим.
Тялото работи най-добре, ако по-голямата част от съня ни се случва между 22:00 вечерта и 03:00 часа сутринта, когато се отделя най-облекчаващият стреса хормон. Препоръчва се основната част от умствената работа да се извършва през първата половина на деня, а втората половина да се остави за физическа активност. Това ще разтовари както тялото, така и мозъка.
Обградете се с неща, които носят радост и комфорт.
Разхождайте се по-често на чист въздух, в парк или гора, до водоем. След тежък ден слушайте звуци, за които учените смятат, че отпускат и спомагат за стабилизиране на дишането и сърдечната честота. Избягвайте неприятните хора, дори да са ваши близки, прекарвайте повече време с тези, които ви доставят приятни емоции. Не забравяйте да спортувате.
Да запазиш спокойствие и да намериш пътя към себе си не е лесна задача. Какви техники и методи ви помагат бързо да заредите батериите си и да постигнете баланс в себе си?
Превод от руски: Зарата