Снимка: архив Ройтерс |
Глобалният икономически растеж ще се върне към нормалните си нива след сегашния пик. Инфлацията обаче ще остане постоянна и трудно предсказуема. Това прогнозира компанията за управление на активи Amundi за 2022 г. по време на онлайн пресконференция.
Различията между регионите по отношение на икономическия ръст и инфлацията ще се засилят и глобализацията ще пострада от това, допълва компанията.
Като цяло, според експертите на Amundi, централните банки ще бъдат по-малко агресивни в паричната си политика заради позицията им по отношение на инфлацията.
Анализаторите смятат, че след първоначалното затягане на политиките на централните банки можем да очакваме повече, а не по-малко, монетарни стимули предвид очакванията за намаляващ икономически растеж и увеличаващи се фискални нужди във връзка с финансирането на прехода към устойчиво зелено развитие.
Друг източник на притеснения са развиващите се пазари, които ще се разделят на три групи: страни с инфлация и централни банки, които ще се опитат да я контролират; страни с централни банки, които ще останат безучастни; Китай.
Инвеститорите би трябвало да обърнат повече внимание на първата група и на Китай, където би имало също така предпоставки за засилване на местните валути спрямо долара, посочват от компанията.
Що се отнася до инвестициите и позициите в портфейлите на инвеститорите, от Amundi очакват следващата година да е по-предизвикателна от 2021 г.
В началото на 2022 г. може да се възприеме по-предпазлив подход. Ако икономическият ръст се забави и има нови стимули, пред инвеститорите най-вероятно ще се появи възможност за повишаване на по-динамичните си инвестиции, посочват анализаторите.
Те препоръчват инвеститорите да гледат реалната, а не номиналната доходност. Допълнителни източници на диверсификация, които могат потенциално да смекчат ефекта от инфлацията, като реалните активи (недвижимост, суровини) ще бъдат ключови.
В търсенето на приходи и доходност инвеститорите трябва да вземат предвид и нетрадиционни активи, например реални активи, облигации на развиващи се пазари с кратък матуритет, подчинени облигации и др. Инвестициите в по-дългосрочни облигации не се очаква да бъдат атрактивни.
От акциите атрактивни изглеждат тези от развиващите се пазари, Европа заради фондовете на ЕС за възстановяване от пандемията и за развитието на зелена икономика и компании, предлагащи стойност.
източник https://www.investor.bg/…………