„Хейтърите са положително нещо, от което всички ние трябва да се възползваме. Те са безплатен съветник“. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria влогърът и писател Слави Панайотов от The Clashers, автор на книгата „50 невероятни загадки“.
„ Ако трябва да платя на компания, която да анализира канала и да открива грешки, това ще ми отнеме голямо количество финанси, а хейтърите го правят безплатно. Така те са най-големите ти фенове, тъй като ти дават съвети, без да искат нещо в замяна. Аз лично чета коментарите им редовно и благодарение на тях съм направил много промени“, сподели той.
Като автор на книгата „50 невероятни загадки“ целта му е да се фокусира върху по-рядко засегнати и разпространени теми, които не са били толкова добре отразени в световните медии.
Слави Панайотов се колебае да избере любима загадка.
„Напоследък, това, което привлече вниманието ми, беше един странен паметник, който се намира в щата Джорджия в САЩ. Той е построен през 1980 година и на него има надпис, който гласи „Дръжте населението на земята под 500 милиона души“, за да може планетата ни да оцелее. В момента световното население е над 7 милиарда души“, посочи Панайотов.
Влогърът подчерта, че се стреми да представи по интересен начин различни теми. „От две години насам избягвам конспиративните тематики. Мистерията винаги буди любопитството у хората, така че ако може да се комбинира с качествено съдържание, от което да се научават интересни факти, то това е правилната формула“, разказа как подбира съдържанието на статиите си той при избор от стотици загадки, събирани през годините.
Писателят съобщи, че с трилогията „Топ мистериите“ е достигнат 150-хиляден тираж.
„В книгата за България разказвам за по-малко известни места, които съм посещавал и легендите, свързани с тях. Книгата стана успешен пътеводител на българите, които искат да опознаят нашата родина“, коментира Слави Панайотов.
Друга тема от разговора беше свързана с това от кое се печели повече в България – от писане на книги или от влогърство.
„Преди три години отговорът на този въпрос би бил чрез писане на книги. През последните две години обаче в платформи като YouTube промените бяха изключително много. В резултат на това стана все по-трудно за нас като създатели на съдържание. Когато се появи първоначално някакво нововъведение, негодуваме, но после виждаме, че това се отплаща. В момента писането на книги и влогърството са равнопоставени“, смята Слави Панайотов.
Той обясни и как се печели чрез клипове в YouTube.
„Правиш съдържание – преди него ти излиза реклама на даден рекламодател, който плаща на платформата, за да се появи рекламата му. Формулата е 50/50 – ако един рекламодател плаща 50 цента – 25 отиват за Youtube, а 25 – за създателя на съдържание. Това е мит, който се разпространява, тъй като никой не знае със сигурност каква част от печалбата отива при платформата“, заяви Панайотов.
Той подчерта, че след последните промени в платформата не са важни само гледанията, но и колко време може да задържиш вниманието на зрителя. „От голяма важност е и демографията на зрителя – годините му и от коя държава е. Така един клип с един милион гледания може да изкара хиляда евро, а друг със същите показатели – само сто евро“, посочи той.
Какво да очакваме от новата книга „50 невероятни загадки“? Прави ли се успешен бизнес през дигиталните платформи? Защо се раздели Слави Панайотов с момчето от екипа си, с което заедно пускат The Clashers? Колко е разрешеното време в интернет пространството на дъщерята на влогъра?
Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да видите тук.
източник https://www.investor.bg/…………