Климатичните промени ще бъдат спрени, нали? Това си казваше част от човечеството през последните няколко десетилетия, когато изглеждаше, че климатичните бедствия ще настъпят поне след сто години, благотворителна организация ще спаси полярните мечки, а политиците щяха да вземат навреме мерки за възстановяване на тропическите гори и защита на ледените шапки.
Суровата реалност на климатичната криза е, че повечето от нашите възможности за спасяване на света се изплъзват, особено след като целият свят преживява екологични бедствия като наводнения, суши и мащабни горски пожари. Освен това, тъй като COP26 до голяма степен се счита за разочарование, а изследванията сочат, че вече сме на път към ужасно бъдеще, изглежда, че нищо повече не може да шокира нашите увлечени от бедствия мозъци.
Все още има място да бъдем изключително ужасени. С новините, че плодовете се сваряват още докато са на дърветата в Австралия поради нечовешки високи температури и нюйоркчани, които се давят в мазетата си поради внезапни наводнения, осезаемите примери за климатичната криза стават все по-чести. Тя е тук и се случва сега. Но какво шокира най-много тези на фронтовата линия? VICE разговаря с петима учени по климата, за да разбере.
„Никога не съм мислил, че ще видя, че това, което обикновено е наводнена гора, всъщност гори“
Преди COVID щях да прекарам няколко месеца в годината в тропиците. Бях част от екип, който картографира най-големите тропически торфища в света, които са в центъра на басейна на р. Конго. През февруари 2020 г., за да вляза в торфените блатни гори, трябваше да мина през блатна гора. Но това, което обикновено е наводнена гора, всъщност гореше, защото беше толкова горещо и сухо. Никога не съм предполагал, че ще премина през огън, за да вляза в тази огромна влажна гора. Беше наистина шокиращо.
— Саймън Луис, професор по наука за глобалните промени в University College London и University of Leeds.
„Ще има масов недостиг на храна“
Аз съм учен по опазване на природата и съм такъв от около 15 години. От 2005 до 2015 г. бях базиран в Мадагаскар, който беше в новините през последните няколко месеца заради глада, от който страдат хората в южната част на страната. Това е първият в света глад заради изменението на климата. Северна Америка и Европа едва сега виждат огромните климатични въздействия, но в Мадагаскар гладът и сушата продължават много по-дълго.
В южната част на Мадагаскар има силно селско население и повечето хора са фермери. Тъй като няма инфраструктура за напояване, земеделието зависи от валежите и когато сте зависими от валежите, трябва да знаете кога ще вали, за да можете да засеете семената си в точното време. Преди беше наистина предсказуемо и дъждът винаги пристигаше през ноември. Но през времето, което прекарах там, дъждовният сезон стана наистина непредсказуем.
Поради това селското стопанство е много по-малко надеждно като поминък, отколкото преди – и според моето изследване хората изоставят земеделието като поминък. Този спад на селскостопанското производство без съмнение е най-големият проблем, пред който е изправено световното общество. По-голямата част от световните култури се борят да растат в райони, които вече няма да са подходящи за тях след години или десетилетия. Така че в близко бъдеще ще има масов недостиг на храна по света.
Има нарастваща област на социалните науки, наречена „колапсология“, която се опитва да разбере и предвиди рисковете от глобалния цивилизационен колапс. Основният задействащ фактор за колапс е подобен на това, което те наричат “едновременен провал на хлебната кошница“. Ако няколко от най-големите житни кошници в света претърпят селскостопански провал едновременно, тогава гражданските вълнения, които ще причинят, ще бъдат достатъчни, за да рухнат организираното човешко общество.
— Д-р Чарли Гарднър, интердисциплинарен изследовател, природозащитник и активист
„Когато минаваш под дърво в една от тези горещи вълни, които получаваме в Лос Анджелис, виждаш мъртви птици на земята“
Аз не съм полеви учен, но в известен смисъл съм, защото живея през тези горещи вълни. Някои от тях надвишават 46 градуса по Целзий. Има дървета, които умират в двора ми, защото е твърде горещо. Миналата година имаше горски пожар на няколко мили – беше наистина голям и гореше дълго време. Бяхме буквално в облак дим повече от месец и започнахме да получаваме реални въздействия върху здравето си.
Когато минавате под дърво в една от тези горещи вълни, които получаваме в Лос Анджелис, виждате мъртви птици на земята. Това е друго ниво на емоционална интензивност и осъзнаване колко ненормално е това и към каква дълбока извънредна ситуация наистина се насочваме. Това е видът на висцералните телесни неща, които ме засегнаха най-много.
Обичам част от Сиера Невада тук в Калифорния, наречена пътеката на Джон Мюър, тя е дълга 200 мили. Върнахме се на поход там през юни 2021 г. и имаше забележителен брой мъртви дървета, които не са били мъртви преди. Трябваше да има много сняг и потоци, които виждахме преди това през август, но нищо от това не беше там през юни, което е просто шокиращо.
Новините за хората, давещи се в мазетата си в Ню Йорк, заради валежите, наистина ме поразиха. Това беше нещо, което не очаквах. Сякаш тази истина е по-странна от случващото се измислица, но по наистина лош начин. Това и събитието с топлинен купол през 2021 г. – събитие с високо налягане, което просто запази горещото време над този регион за дълго време и просто го приготви – са наистина предвестници на следващите години и идните десетилетия. Това, което наистина ме порази при топлинния купол, беше водният живот, който се вареше до смърт в горещата вода. По същество правихме рибена чорба.
– Питър Калмус, учен по данни в лабораторията за реактивни двигатели на НАСА и асоцииран учен по проекта в Съвместния институт за регионални науки и инженерство на земната система на UCLA
„Спомням си, че седях там с едно кафе сутрин и си мислих „майната му“
На ледената покривка в Гренландия, която е доста висока и наистина студена, има станция на върха, която много подходящо се нарича Summit Station. Тази година там започна да вали дъж, за разлика от снеговалежите, които обикновено очаквате. Видяхме дъжд за първи път в историята. Беше толкова изненадващо, че всъщност нямахме правилните инструменти, за да измерим колко дъжд е паднал, защото беше напълно безпрецедентно.
Темповете на топене, наблюдавани в Гренландия през тази година – а също и през 2012 г., но особено през 2019 г. – са вида, който моделите прогнозират за 50 години по-късно. Прогнозите за края на века са достатъчно страшни, да не говорим, ако се случват 50 години по-рано.
Мой колега публикува някои изследвания сравнително наскоро, които показват, че прогнозите за повишаване на морското равнище водят към най-лошия сценарий. Когато прочетох това, си спомням, че седях, пиейки кафе сутринта и си мислех „майната му“. Ние като учени по климата сме напълно десенсибилизирани – доста рядко е да получите действителна научна литература, която да ви удари точно в чувствата.”
— Д-р Ела Гилбърт, климатолог от Университета в Рединг, който работи върху въздействието на авиацията върху климата и изменението на полярния климат
„Коралите не умряха бавно от глад, те умряха бързо, защото бяха сготвени“
Наскоро видяхме три събития с избелване на корали в много бърза последователност. През 2016 г. едно от нещата, които ни изненадаха, беше количеството корали, загинали поради избелване. За период от девет месеца 30 процента от коралите в Големия бариерен риф загинаха, предимно в северната трета, която се простира на над 700 км.
Обикновено избелените корали са хранително компрометирани, когато избелват, те не извършват фотосинтезата с водораслите. Ако водораслите не пораснат и не заселят коралите, те бавно ще умрат от глад. Но през 2016 г. коралите не умряха бавно от глад – те умряха бързо, защото бяха сготвени. Имахме сателитна информация, която ни каза кои части на рифа са горещи, кои – студени и за колко време. През същата година наблюдавахме продължително повишаване на температурата на морето с два или три градуса по Целзий над дългогодишния летен максимум.
Помислете за мащаба на Големия бариерен риф – той е дълг 2300 километра. Морският парк Големия бариерен риф е с размерите на Италия, със 70 милиона футболни игрища. Да видим приблизително 50 процента смъртност при коралите беше извън мащаба. Свикнали сме с периодични повреди от циклони и когато циклонът пресича Големия бариерен риф, пътят на щетите обикновено е широк 50 или 100 километра. Щетите през 2016 г. са широки 700 километра. Това е много фрапиращо.
– Проф. Тери Хюз, директор на Центъра за върхови постижения за изследвания на коралови рифове на Австралийския изследователски съвет (ARC)
Източник: https://www.dnes.bg/……………