Учениците, чиито родители са съгласни да бъдат тествани за COVID-19 се завърнаха в клас. Голяма част имаха и „зелен сертификат“.
„Съобщиха, че вече са осигурени на склад нужните тестове до средата на първата седмица на януари. Имаме около 1 месец гаранция. В случая две министерства обсъждат ученическото присъствие. Водещото, главното министерство, е това на здравеопазването. Всички въпроси на родители, учители, деца относно присъственото обучение трябва да бъдат отправени към министъра на здравеопазването“, посочи бившият министър на образованието проф. Тодор Танев в студиото на „Денят ON AIR“.
Той подчерта, че между отделните министерства има „ефект на телефона“, както и че хоризонталните връзки не са много добре.
„В последното служебно правителство, тъй като няма ярка партийна фигура, която да тропне на масата, има и хоризонтални връзки между отделните министри“, уточни проф. Танев.
Събеседникът коментира и преговорите между отделните парии в сектор „Образование“.
„Добрите предложения, които са там, са ми познати до едно. Няма нито едно ново от гледна точна на моя някогашен мандат. Дали да намалим университетските специалности, които не са характерни за даден университет, дали да има изследователски университети и прочее“, добави бившият образователен министър пред Bulgaria ON AIR.
По думите му проблемът е, че структурата е много закостеняла и феодална.
„Трябват няколко реформи. Преди всичко трябва да има обществено съгласие по въпроса за стратегията за образованието. Нашето образование до момента дава обща култура, включително обща професионална култура“, смята проф. Танев.
Бившият министър на образованието коментира и идеята висши учебни заведения да се сливат.
„Не е възможно сливане на висши училища, защото ще се дублират преподавателите. Ако университети се включат един към друг, единият винаги е по-слаб от другия. Нямаме еднакво силни университети“, уточни проф. Танев.
Според него е необходимо да се направи реформа в начина, по който се управлява висшето образование в България.