Снимка: Bloomberg |
Започнах кариерата си на Уолстрийт в началото на 80-те години и това е последният път, когато си спомням инвеститорите да са били толкова загрижени за инфлацията, колкото днес. Тогава разбрахме, че инфлацията е била предизвикана от изоставянето на златния стандарт през 1971 г., шокове от страна на предлагането като петролното ембарго от 1973 г., погрешна монетарна политика и порочни правителствени практики като контрол върху лихвените проценти, заплатите и цените. Посланието към инвеститорите беше ясно: загърбете акциите и облигациите в полза на златото и твърди активи като недвижимите имоти, инвестирайте в страни с по-силни валути като Швейцария, Япония и Германия, и не се доверявайте на финансови институции, пише за Bloomberg Арън Браун, бивш управляващ директор на AQR Capital Management и ръководител за изследванията на финансовите пазари в компанията, автор на „Покерското лице на Уолстрийт”.
Настоящите притеснения за инфлацията са различни и много инвеститори се съмняват, че стратегиите за защита от нея от 70-те години на миналия век все още са надеждни. Криптовалутите са все по-популярно убежище за инвеститори, които имат фобия към инфлацията, както „дигиталното злато” биткойн, така и по-новите криптоактиви, предназначени не само да бъдат устойчиви на инфлация, но и да се възползват от нарастващите цени. Колко атрактивни са тези нови инструменти зависи от това от какъв вид инфлация се страхувате.
Прекъсванията на веригата за доставки със сигурност допринасят за по-високите цени, но много хора смятат, че те са преходни. Ако това не е вярно, и ако повишените нива на инфекциозни заболявания и културните промени в резултат на пандемията са намалили трайно икономическата ефективност и желанието за работа сред голяма група от населението, ще има по-малко налични стоки и услуги. Ако правителствата отговорят със стимулиращи разходи, субсидии и дефицити – увеличавайки предлагането на пари и прехвърляйки богатство от работници от частния сектор към държавни служители, пенсионери и безработни – това може да подхрани инфлационни спирали.
Ако това е вашият страх, тогава най-големият проблем е бавният икономически растеж, а не инфлацията. Криптото може да осигури известна защита срещу увеличеното парично предлагане, но не създава повече стоки и услуги. Много от криптоидеите са технологични стартъпи, реализирани като децентрализирани автономни организации, а не като традиционни корпорации. Стартиращите фирми процъфтяват в развиващи се икономики, а не в стагниращи.
Има криптоидеи, посветени на подобряването или заобикалянето на веригите за доставки, и други, които предлагат видовете заетост, които някои работници могат да предпочетат след локдауните. Това може да са добри инвестиции във венчър капитал, но са твърде рискови, за да се считат за инфлационен хедж (защита). Проблемите с веригата за доставки са глобални и може да стимулират инфлацията в Китай, еврозоната и развиващите се пазари. Друга глобална заплаха за стойността на валутите е международното напрежение. Нищо не причинява инфлация така, както войната, а има тлеещи конфликти по целия свят, някои от които могат да доведат до реални войни, а други – до санкции, финансови бариери и мита.
Предимствата на криптовалутите пред традиционните финанси ще се видят във военно време и при финансови конфликти. Най-добрите залози за този сценарий са най-утвърдените криптовалути – биткойн и етер – с големи инвеститори във всички страни, плюс криптовалути със силна защита на поверителността като монеро и даш. (Аз инвестирам в крипто, като го използвам за трансакционни цели. Не притежавам нито една от четирите криптовалути, но може да ги закупя в бъдеще.)
източник https://www.investor.bg/…………