В историята на човечеството 40-50 години не се считат за сериозен период. Въпреки това 20-ти век беше неприлично наситен със събития: за толкова кратък период се случиха промени, които преди това биха отнели поне 2-3 пъти повече време. И поради това е особено ясно как са се променили ценностите: каква беше височината на лукса за нашите родители и дядовци, сега ни изглежда странно, понякога сладко или дори напълно нелепо.
Обичаме да забелязваме малките неща, които обикновено остават незабелязани. И този път решихме да ви покажем колко много неща, които преди изглеждаха важни и статусни, сега ни карат да се усмихваме.
Медноникелови прибори
Масивните, украсени с шарки и дори посребрените, медноникелови прибори се смятаха за знак за просперитет. Вярно, понякога злите езици ги наричаха „сребро за бедните“. Никелът трябваше да се почиства редовно, тъй като бързо потъмнява, неудобен е и обезпокоителен, така че обикновено целият този лукс се изваждаше само с пристигането на гостите. В ежедневието хората са използвали лъжици и вилици от неръждаема стомана.
Домашен телефон
Домашният телефон е ясен знак за висок статус. Прост работник не можеше да разчита на такъв лукс, само важни хора на ръководни позиции имаха това устройство. За онези, които имаха късмета да се сдобият с домашен телефон, знаеше поне целия вход, ако не и целия квартал. Самотата не заплашваше собствениците на домашен телефон: към тях се простираха безкрайна върволица от съседи, които нямаха търпение да се възползват от чудото на цивилизацията.
Златни бижута
Най-добрият начин да спестите пари беше книжка и злато. Всеки продукт, изработен от благороден метал, априори се смяташе за красив, дори ако в него нямаше красота. Ако в бижуто имаше и камък, тогава всичко за собственика беше ясно без думи – този човек очевидно не е обикновен.
Полиран шкаф
Притежаването на полиран шкаф през 70-те беше приблизително същото като притежаването на Tesla днес. От малки градове те специално отидоха в столицата за такива мебели. И след като намериха съкровището, през ден и по-често го търкаха със специален инструмент за полирани мебели – така че да блести по-ярко и да не се разваля. В крайна сметка едно добро нещо изисква качествена грижа.
Златни зъби
Може би дори преди 30-40 години никой не би оценил протези, имитиращи естествени зъби. Зъбите трябва да са златни. И няма значение на колко години сте: златото изглежда добре дори на 30. Ако нямате достатъчно средства, но искате да блестите, тогава можете да поставите позлатени. В най-лошия – облечка стомана и метал.
Любовта към златните зъби беше продиктувана и от практически цели: с тях имаше най-малко проблеми поради инертността на метала.
Секция
През 80-те години отмина ерата на полираните шкафове и погледите на модерността се обърнаха към стените – мебелни комплекти за цялата стена. Най-ценени бяха румънските мебели, но при липса на по-добри, молдовските мебели също вървяха добре. Заради стената стояха на опашка с години. Понякога се налагаше „записване“. Това означаваше да ставаш в 3 или 4 часа сутринта в събота и да се нареждаш на опашка пред мебелния магазин, да стоиш там, докато се отвори, и да вдигаш ръка, когато номерът ти е извикан. Той не дойде – загуби своя ред, загуби надеждата си за стената.
Сервиз
Всяка къща имаше ястия „за всеки ден“ и „за гостите“. В бюфета или секцията със сигурност имаше сервиз, който, подобно на никеловите прибори, се изнасяше изключително за гости.
Библиотека със световна литература
Книгите бяха с голяма стойност, те бяха ловувани, абонирани и стояхме на опашки за тях. Често, когато купувахме книга, трябваше да купим още няколко ненужни – не бихме могли да купим без тях. Това се наричаше „притурка“. Да събереш такава библиотека от шедьоврите на „Библиотека по световна литература“, означаваше, че някъде в друга стая има друга библиотека с по-малко ценни книги, които се пазят само защото са книги, най-добрият приятел на човека. И не изхвърляхме приятелите.
Шапка и яка
Всяка жена е мечтала за кожа. Висш пилотаж – палто от овча кожа или кожено палто. Например норка. Но не всеки можеше да си позволи такъв лукс. Следователно мнозинството се ограничаваше до кожена яка върху палто и шапка от норка. Или дори едното или другото, ако имаше късмет.
Кристал
Кристалът е като кожено палто, само че у дома. Човек без кристална ваза е жалък. И без кристални купички за салата и чаши също. Често всичко това се получаваше чрез познати, тъй като в магазините такова великолепие се предлагаше само в столицата. Разбира се, никой от кристала не яде или пие (освен по празниците) – всички тези красиви неща просто стояха в бюфета, радвайки очите на собствениците, през годините покрити с прах и пожълтяване.
Превод от руски: Зарата