Цената на петрола за пореден път доближава 7-годишен връх*

Цената на петрола за пореден път доближава 7-годишен връх*

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Петролът поскъпва И във вторник, доближайваки се до 7-годишния си връх, достигнат през миналата седмица, съобщи CNBC. Инвеститорите залагат, че предлагането на суровината ще остане затегнато поради ограниченото увеличаване на производството от големите производители на петрол и силното възстановяване на търсенето на „черно злато“.

Европейският сорт Брент поскъпва с 0,11%, или 0,1 долара, до 89,36 долара за барел.

Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпва с 0,14%, или 0,12 долара, до 88,27 долара за барел, след като добави 1,5% към стойността си предишния ден.

Миналия петък двата бенчмарка достигнаха най-високите си ценови равнища от октомври 2014 г. – брентът достигна 91,70 долара за барел, докато американският сорт WTI  достигна 88,84 долара за барел. Ръстът, отчетен през януари, бе в размер на около 17% – това е най-голямото повишение от февруари 2021 г., записано на фона на свито предлагане и геополитическо напрежение в Европа и Близкия Изток.

„Пазарът поддържа бичи настроения поради очакванията, че предлагането ще продължи да е затегнато, докато търсенето се увеличава, и поради намаляващи опасения от разпространението на омикрон щама“, каза генералният директор по проучванията в Nissan Securities Хироюки Кикукава. „Всички погледи са насочени към решението на ОПЕК+, както и към развитието на конфликта между Русия и Запада край Украйна“, каза Кикукава, който прогнозира, че WTI скоро ще достигне цена от 90 долара за барел.

Пазарните анализаторите и източниците на Ройтерс очакват Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, познати като ОПЕК+, да решат да се приддържат към плановете си за постепенно увеличение на доставките. Предстои в сряда картелът да проведе заседание.

Продукцията на ОПЕК+ през януари отново е била под планираното увеличение, показаха данни от анкета на Ройтерс в понеделник. Резултатът подчертава затрудненията на някои производители да увеличат добива, дори когато цените са високи.

Напрежението между Русия и Запада също спомогна за покачването на цените на „черното злато“. Русия, която е вторият по големина производител на петрол, и Западът продължават своя спор за Украйна, с което увеличават опасенията, че енергийните доставки към Европа могат да бъдат нарушени.

Рискът от проблеми с доставките – предизвикани от геополитическото напрежение – на фона на вече ниския инвентар поради силното постпандемично възстановяване доведе до оскъпяване на премията на барелите за бърза доставка. Това предполага, че сегашното ценово рали може да продължи.

*Към 9:09 ч. българско време

https://www.investor.bg/