Прокуратурата поиска от Кирил Петков „пълен списък“ на ненаказаните престъпници

Прокуратурата ще призове премиера Кирил Петков и началника на кабинета му Лена Бориславова. Това се разбира от съобщение на държавното обвинение в понеделник.

По време на разпита прокуратурата ще иска да разбере от премиера и шефката на кабинета му какво знаят за вършени престъпления в страната, които не са разследвани до момента. Държавното обвинение ще изиска от тях „списък с лица“, вършили престъпления, както и доказателства за това.

Повод за разпита е срещата между Петков и Бориславова от една страна и главния прокурор Иван Гешев от друга от петък. От държавното обвинение съобщават, че по време на разговора тогава министър-председателят е „посочил имена и прякори на лица, които според него са в основата на икономическата и криминална престъпност в страната и спрямо които не са предприети необходимите действия за търсене на наказателна отговорност“.

Затова Петков и Бориславова, която също е присъствала на срещата, ще бъдат извикани в прокуратурата, за да предоставят „пълен списък“ на споменатите. След това държавното обвинение ще провери данните, става ясно от съобщението.

Разговорът в края на миналата седмица между премиера и главния прокурор беше по инициатива на Гешев, който е поискал да обсъди планираното от управляващите закриване на специализираните съд и прокуратура. След срещата стана ясно, че Петков не е променил мнението си и е защитил промените в Закона за съдебната власт, които бяха публикувани за обществено обсъждане. Именно с тях се предвижда ликвидиране на спецправосъдието.

По време на разговора обаче министър-председателят е попитал главния прокурор защо не се предприемат действия срещу хора, които според него са в „основата на икономическата и криминалната престъпност в България“.

Според съобщението на прокуратурата от понеделник Гешев е отговорил, че разследванията се водят основно от МВР. След това обаче главният прокурор е сезирал свой заместник за казаното от Петков.

В съобщението на държавното обвинение се разяснява, че главният прокурор е действал, защото е имал законовото задължение да информира прокуратурата, ако разполага с данни за престъпление. „Съгласно разпоредбата на НПК гражданите и длъжностните лица имат задължение, когато узнаят за извършено престъпление от общ характер, незабавно да уведомят орган на досъдебното производство и да предприемат необходимите мерки за запазване на обстановката и данните за престъплението“, се казва в текста.

Петков и шефката на кабинета му ще бъдат призовани да се явят във Върховната касационна прокуратура, за да предоставят “ пълен списък с лицата, посочени в хода на работната среща, както и данните, респективно доказателствата, за евентуално извършени от същите лица престъпления или нарушения“.

Междувременно Антикорупционната комисия в понедленик покани правосъдната министърка Надежда Йорданова да се яви във вторник и да разкаже за сигналите срещу главния прокурор Иван Гешев.

Миналата седмица КПКОНПИ съобщи, чезапочва проверка по сигнали за злоупотреби срещу главния прокурор, за които Йорданова съобщи, че е получила в Министерството на правосъдието. Антикорупционната комисия поиска заверени копия от тях и друга налична информация в Министерството на правосъдието. В понеделник от комисията съобщиха, че не са получили нищо и затова са поканили министъра.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .