Снимка: Bloomberg LP |
По време на разпродажбите на криптопазара миналия месец търгуваните обеми също бяха ударени – нещо, което не се отрази кой знае колко добре на борсите, които търгуват с токените.
Общо търгуваните обеми на спот пазара са били в размер на 1,8 трлн. долара през януари, което е спад от над 30% спрямо предходния месец, показва доклад на CryptoCompare, цитиран от Bloomberg. Това е най-ниската сума от края на 2020 г.
„Тава е просто едно изключително тихо, притеснително и несигурно време за криптовалутите“, посочва Ед Хинди, главен инвестиционен директор и съосновател на Tyr Capital. „Умните пари (Smart money; термин за институционални инвеститори/инвеститори на експертно ниво – бел. ред.), както казват, не спят, не си взимат почивка. Но инвеститорите на дребно в криптовалути си взимат почивка, особено когато са били наранени“, допълва той.
Биткойнът започва 2022 г. трудно. Графика: Bloomberg
Намалението на търгуваните обеми ще има директен ефект върху приходите за платформи като Coinbase Global Inc. и Robinhood Markets Inc., посочва Джули Чариел, анализатор на Bloomberg Intelligence. Около 90% от приходите на Coinbase и около 40% от тези на Robinhood са от криптотърговия.
Тя отбелязва, че от Robinhood вече са намекнали, че очакват по-скромни резултати за първото тримесечие. От Coinbase още не са представили данни, но се очаква и тяхната прогноза да е „смекчена“, допълва още Чариел.
Само от началото на годината биткойнът загуби една пета от стойността си, докато някои други по-малки монети изтриха дори още повече. Индекс, проследяващ най-големите 100 криптовалути, е надолу с 26% от началото на годината, а измерителят Bloomberg Galaxy DeFi Index, който обединява някои от водещите децентрализирани протоколи и приложения, се срина с 31% за същия период.
Манията по криптоактивите избухна през 2021 г. Според данни на мениджъра Grayscale Investments мнозинството от инвеститори са влезнали в криптосегмента именно през тази година. Това означава, че последният спад – един от редица в историята на криптовалутите, е бил първи за мнозина от инвеститорите.
Не помага особено и това, че спомените за криптозимата – термин за рязък спад на цената, следван от период на затишие – носят страхове, че всичко може да се разиграе отново. Последната криптозима бе през 2018 г., когато цената на биткойна се срина с 80% и след това ѝ трябваше повече от година, за да достигне нов връх.
„Въпреки че биткойнът има свой собствен много значителен подкрепящ фундамент, има го елемента на диви спекулации, който играе роля“, казва Юриен Тимер, директор във Fidelity Investments.