Депутатите приеха бюджета на НЗОК за тази година на първо четене. По време на дебата мнозинството се застъпи за тезата, че в него е заложена реформа, а опозицията отсече, че нищо в здравеопазването няма да се промени, въпреки че за здраве ще има повече пари.
В бюджета е заложено, че здравноосигурителните приходи са с ръст от 697 12 хил. лв. спрямо 2021 г. Средствата за здравноосигурителни плащания за 2022 г. са в размер на 5 678 270,1 хил. лв. с включените средства за медицинския персонал, което представлява увеличение с 560 210,7 хил. лв. спрямо 2021 г.
От здравноосигурителните вноски сe очаква да постъпят 3 760,0 млн. лв. или 433,9 млн. лв. повече от 2021 г., а от трансфери за здравно осигуряване от централния бюджет – 2 043,3 млн. лв., или с 263,2 млн. лв. повече от миналата година.
Според ГЕРБ този бюджет не създава никакви условия за реформиране на системата и подобряване на качеството на здравеопазването, а напротив – ще доведе до затрудняване на гражданите за достъп до медицинска помощ.
Константин Ангелов от ГЕРБ отсече, че се дават повече средства за здраве, но повече средства не означава по-добро лечение, нито по-добри грижи за хората.
Според него бюджетът на НЗОК е много добре преписан от този за миналата година, подготвен от ГЕРБ и като съотношенията по отделните пера са същите.
„Планът „Петков“ имаше за цел да следи интензивните легла да дава предвидимост да гарантира живота и здравето на всеки, да не остават хора извън лечебните заведения, а днес излезе информация, че жена е обикаляла с линейка из София и в 4 болници не е успяла да намери легло в реанимация“, коментира той.
Джевдет Чакъров от ДПС също смята, че няма никаква реформа в бюджета.
„Финансовият министър каза, че такава ще има при актуализация през юли, а това е прецедент да се приема така бюджет“, каза той.
Според него реформи на парче не се правят, нужна е цялостна реформа с конкретни цели и срокове, още повече, че системата на здравеопазването е много чувствителна и не може да бъде подлагана на стресови промени.
„Призоваваме да се търси надпартиен консенсус за реформа в здравеопазването, защото това не е задача, с която може да се справят само управляващите“, обърна се той към депутатите.
Чакъров отсече, че за поредна година се запазва пропорцията на финансирането на доболничната и болничната помощ, като за болнична има повече средства, което в останалите страни от ЕС е точно обратното.
Според него трябва да се заложи на профилактиката и на превенцията.
Той упрекна управляващите, че не са заложили повече средства за специализация, а в същото време 30% от студентите още при завършването си са готови да заминат за чужбина, а други 30% казват, че веднага, след като вземат специализация ще напуснат страната.
Любомир Каримански от ИТН защити бюджета като посочи, че разходите на НЗОК ще се увличат с 11%.
„Ключовете съотношения на разходите на НЗОК са 4,3% от прогнозирания БВП през 2022 г., а преди 10 години съотношението беше 3,3%, но това е нормално, защото през последните три години се отпускат повече пари заради пандемията“, отбеляза той.
Каримански припомни, че увеличаването на средствата здравеопазването е един от приоритетите на правителството.
„Правителството планира е-здравеопазване, построяването на педиатрична болница, ускоряване на ваксинацията“, добави той.
Според него обаче системата се нуждае от дълбока и всеобхватна реформа заради демографските и икономическите предизвикателства.
Председателят на ПГ на ПП Андрей Гюров коментира, че в самото начало от ПП са казали, че ще следват нов път за развитие на държавата като първите им идеи ще бъдат представени в бюджетите.
„И това е само началото на едни реформаторски проекти, които имат за цел да извадят страната от блатото на застоя и липсата на визия. С бюджета ще направим по-смели реформи, ще търсим подкрепата от нашите избиратели и всички национално отговорни партии“, посочи Гюров.
„Средствата, които разпределяме не са наши – на МС или на НС, а са на българските граждани, които плащат данъци и осигуровки и заради това носим отговорност не само колко се харчи, а каква е целта. Качествена и европейска здрава услуга – това е задачата на бюджета на НЗОК и заради това е увеличението на разходите с над 10%. От друга страна увеличението на средства в една неефективна и нереформирана система не може да осигури добра услуга, така че основните реформи, които са заложени в този бюджет са засиленият фокус върху превенцията и профилактиката“, каза още той.
Според него реформа без скоростно въвеждане на електронното здравеопазване и електронното здравно досие няма как да се случи, защото само така може да се изсветли системата.
Цончо Ганев от „Възраждане“ репликира, че няма реформа, а още много от същото, което е от миналото.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!