Със сигурност често сте мислили колко страхотно би било да можете да четете мислите на другите. Интуицията помага на някого по този въпрос, но ако нямате такова прозрение, остава само едно: да се научите да разбирате езика на тялото.
Не е тайна, че с помощта на невербалната комуникация получаваме 55% от информацията. Известният австралийски писател Алън Пийз говори за това повече от веднъж. Израженията на лицето, жестовете и движенията на тялото са в състояние да махнат маската от човек, разкривайки истинските му мисли и чувства.
Предлагаме да обърнем внимание на сигналите, които другите ни изпращат, понякога без да го знаем.
1. Притваряне на клепачите
Ако човек, общуващ с вас, затвори клепачите си, знайте, че се опитва да се скрие, да се предпази от външния свят. И това изобщо не означава, че събеседникът се страхува от вас. По-скоро, напротив, той иска да ви отстрани от полезрението си, защото бихте могли да му пречите. Затвори очи – бам! – и ти изчезна.
2. Защита на устата с ръка
Това е ярък пример за факта, че всички ние идваме от детството. Спомнете си как сте закрили устата си с длан, когато не сте искали да кажете нещо. Същото е и в зряла възраст. Няколко пръста, длан или дори юмрук в устата ни помагат да задържим изречените думи. Понякога този жест е маскиран от престорена кашлица.
3. Захапване дръжките на очилата
Виждате ли, че познатият замислено хапе дъгата на очилата си? Побързайте да го подкрепите и развеселите. Той явно е зает с нещо и на подсъзнателно ниво се стреми да почувства сигурността, както в ранна детска възраст, в гърдите на майката. Между другото, молив, химикалка, пръст, цигара или дори дъвка в устата ви могат да кажат същото.
4. Демонстрация на лицето
По правило този жест се използва за привличане на вниманието на противоположния пол. Подпряли брадичка на сгънати ръце, излагаме лицето си на показ, сякаш на витрина, сякаш казваме: „Ето ме в целия си блясък, възхищавайте се на вашето здраве“. Мъжете трябва да запомнят този жест, за да не пропуснат възможността да направят комплимент навреме.
5. Поглаждане на брадичката
Така човекът се опитва да вземе решение. В същото време погледът му може да бъде обърнат нагоре, надолу, настрани… да, навсякъде. Едва ли ще осъзнае какво разглежда в момента, тъй като е напълно потопен в мислите си.
6. Кръстосани ръце
Един от най-често срещаните жестове. Не е изненадващо, че в тази позиция мнозина се чувстват възможно най-удобно – тази позиция ви позволява да се изолирате от другите. Често използваме този жест, когато не сме доволни от нещо. Скръстени на гърдите ръце е ясен сигнал за негативното настроение на събеседника.
7. Наклон напред
Когато човек изпитва симпатия към събеседника и е готов да осъществи контакт с него, той обикновено се насочва към него. В този случай краката могат да останат на място, но тялото интуитивно се навежда напред.
Превод от руски: Зарата