Снимка: Pexels |
Според статистиката, половината от завършилите Медицинският университет в София, търсят реализация в чужбина. Като основни причини младите лекари изтъкват възнагражденията, остарялата система, както и липсата на доверие към специалистите.
По думите на акад. проф. д-р Лъчезар Трайков, са нужни промени за подобряване специализацията на младите лекари у нас. Той изрази мнение, че е важно е да се уеднаквят критериите при подбора на кадрите в лечебните заведения из страната.
„Медицинските университети направихме асоциация. Смятаме, че имаме експертизата и опита, да предложим промени за специализацията на младите лекари. В коалиционното споразумение колеги също предложиха подобни реформи. Добра стъпка би било да се помисли за един изпит за всички, кандидатстващи за работа в болниците из страната, по примера на Франция. Така няма да има онеправдани колеги. Сега цялата власт по подбора е в ръцете на директорите на болниците“, обясни акад. Трайков пред Нова тв.
Акад. Трайков обърна внимание и на проблема с изтичането на кадри от страната. „Попитахме младите колеги какви са причините за това да търсят реализация в чужбина. 21% от тях изведоха като първа причина заплащането на професията. Около 20% посочиха неуредиците в здравната система и методите на лечение. Проблемът с недостига на кадри обаче е характерен за цяла Европа. Във Франция младите специализанти започват със стартово възнаграждение около 1400-1500 евро. Тук стартовата заплата е около 800 лв.“, каза още ректорът.
Пари в системата на здравеопазването има, те обаче не се разходват по правилния начин, смята акад. Трайков.
„В момента в системата има около 10-12 милиарда лева. Очаква се обаче от лекарите, тъй като парите не се разпределят правилно, да свършат работата си вместо с тези средства, с много по-малко. Когато това очаквано не се получи, е лесно да обвиним лекарите. Друг сериозен проблем е и системата на клиничните пътеки, която куца през последните 25 години“, добави още ректорът на Медицинския университет в София.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!