Забрани за внос: Китай засилва търговския спор с Литва заради Тайван

Забрани за внос: Китай засилва търговския спор с Литва заради Тайван

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

На фона на дипломатическия спор с Литва относно статута на Тайван Китай допълнително засили търговския си спор с балтийската държава. Китайските митници са спрели и вноса на говеждо месо, млечни продукти и алкохол от държавата членка на ЕС, става ясно от техни изявления и съобщения в медиите в петък. Ескалацията последва завеждането на дело срещу Китай в Световната търговска организация (СТО) от страна на Европейския съюз преди две седмици. Причината са предишни търговски ограничения, които Пекин вече е наложил на Литва, припомня DPA. 

Още по темата

Китай е недоволен, защото балтийската държава подобрява непрекъснато отношенията си с Тайван. Тя позволи на демократичната островна република да открие представителство под свое име в литовската столица Вилнюс. Китай протестира, тъй като не смята Тайван за независима държава, а за част от Народната република, и се стреми да я изолира в международен план. В отговор на литовското решение през ноември Пекин влоши дипломатическите си отношения с Литва, оттегли посланика си и оттогава е представляван само от един шарже д’афер.

Китайските митници не посочват причина за забраната за вноса на говеждо месо. Хонконгският вестник South China Morning Post обаче цитира писмо от митницата, според което литовските власти не били предоставили достатъчно информация за говеждото месо и млечните продукти. Били са получени и оплаквания относно сроковете на годност на литовската бира. По-рано литовски износители съобщиха неколкократно, че са били отстранени от митническата система на Китай и не са могли да изпълнят пратките си. 

Още по темата

Правителството на Тайван осъди китайския натиск върху Литва, като обвини Пекин в „тормоз“, който нарушава световната търговска система. Говорителят на китайското външно министерство отхвърли обвиненията в принудителни мерки като неоснователни. По-скоро Литва трябвало да „поправи грешките си“ и да признае принципа за „единен Китай“, към който се стреми Пекин.

Последният залп в спора с Китай се случва, докато ЕС готви нов механизъм за борба с принудата, който ще позволи контрамерки в ситуации като литовския случай.

„Призоваваме страните членки на ЕС и Европейският парламент да ускорят работата по механизма за борба с принудата, тъй като това ще ни даде възможност да действаме бързо и ефективно, когато сме изправени пред икономическа принуда“, заяви преди време заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис.

ЕС е една от първите юрисдикции, която създава такъв инструмент, а спорът Литва-Китай предизвика интерес сред дипломатите за обсъждане на подобен инструмент на ниво Г7, казва представител на ЕС.

https://www.investor.bg/