Робер Тома, любим драматург на старозагорските театрали. Царят на детективската комедия

Спектакълът по Агата Кристи „Трите изстрела“ ще се играе за пореден път на сцената на Старозагорския театър „Гео Милев“ на 15 февруари. Сценичната редакция е на френския писател и драматург  Робер Тома, чиято пиеса „Осем жени“ също не слиза от сцената на Мелпомена в града на липите.

Робер Тома е роден във френския град Гап през 1927 година.Едва 20-годишен, през 1947 година, малко преди да се дипломира като бакалавър, напуска семейството си, обладан от идеята да напише комедия, да я постави в Париж и да играе в нея. Плаща за уроци по актьорско майсторство със заплатата си на телеграфист и е част от масовката на над 50 филма. През нощите написва 7 поредни пиеси, но всички те са отхвърлени.

През 1950 година отбива военната си служба, след което преживява с мизерна актьорска заплата в Париж. Въпреки това в периода 1952—1955 г.г. пътува до Руан, за да бъде рецензира постановките на Театр Нуво,  поставя няколко. Така Робер Тома работи рамо до рамо с много известни за времето си театрални артисти.

Упоритостта на младия драматург бива възнаградена благодарение на осмата му пиеса. Постановката на парижкия театър „Капан за самотен мъж“ жъне заслужен успех на 28 януари 1960 г., а авторът получава своята слава.

Ето и съдържанието на пиесата накратко:

Романтична вила в живописно френско селце е идеалното място за меден месец. Но булката изчезва и полицията е безсилна да я открие, а младоженецът Даниел дави мъката си в алкохол и трепетно очаква вест от любимата.

Неочаквано криминалната загадка се заплита още повече след завръщането на Елизабет.

Властите, църквата, познати и непознати – всички са намесени в решаването на проблема… Загадката неусетно се превръща в трилър.

Виртуозен диалог в криминалния жанр, страхотно чувство за хумор, напрежение, изненадващи обрати и абсолютно неочакван финал.

Истината е, че сюжетът си е едно към едно плагиатство – силно повлиян от сценария на американския филм „Конфликт“, който излиза по екраните през 1945 година. Въпреки това Алфред Хичкок, желаейки да купи правата за екранизиране на пиесата, дори се среща с нейния автор. Този театрален успех ще предопредели целия творчески път на Робер. От тук насетне той се специализира в обединяването на полицейското разследване с булевардния театър.

Година по-късно Тома пише следващата си пиеса – „Осем жени“.

Изолирани от света в провинциална къща, без изход и възможност да избягат една от друга, осем жени воюват помежду си, водени от неистово желание да доказват себе си. В тази борба на живот и смърт, в която бушуват първични страсти и скрити помисли, “участва” и един мъж, станал жертва на грозно убийство, чийто труп лежи в съседната стая.

Това е накратко историята, разказана в “Осем жени”, която през 1962 г. .

Авторът не харесва особено своето творение, но по него е заснет филм, който излиза по екраните през 1960 година. Премиерата на пиесата на театрална сцена е в парижкия театър „Едуард VII“ на 28 август 1961 година.

От 1970 година до смъртта си през 1989-та Робер Тома е директор на Театър Едуар VII. Режисира и няколко филма.

Въпреки че някои критици обвиняват Робер Тома в липсата на нови сюжети, че търси вдъхновение в адаптациите, той успява да внесе оригинален прочит в своите пиеси: френски дух в твърде специфичната област на детективската комедия. Криминалните му комедии са с весели и с бърз ритъм, с множество драматични преврати освежават жанра без да има други претенции освен да развличат зрителите.

Робер Тома умира на 3 януари 1989 година от сърдечен пристъп. Погребан е в Гробище Монмартър.