Картофопроизводителите у нас остават без субсидиране от държавата. Очакват ли се фалити в сектора?
По думите му, без тази основна помощ, като обвързана подкрепа, от бранша няма как да оцелеят.
„Ще настояваме за субсидия. Когато сме на европейския пазар, където останалите страни членки получават субсидии, е нелогично ние да нямаме. Това, което сме изчислили в момента като финансова подкрепа на декар, е между 250 – 350 лв. Това е, разбира се, срещу задължението да произвеждаме, а не на декар, без значение какво и колко се произвежда“, обясни той.
Според Джиков в момента се произвежда безработица в селските и планинските райони.
„В България и Румъния няма фабрики за нишесте. Такива има основно в Западна Европа. Там има свръхпроизводство и са задоволени откъм суровина“, уточни той.
„Ще се освободи един ресурс от 13 млн. лв. всяка година, който се отпускаше по възлово подпомагане със задължението да произвеждаме минимум 2 тона първокачествени картофи от декар. Този ресурс ще се насочи към други схеми, откъдето ще се източва. Ние сме диалогични, готови сме обаче и за стачни действия. Искаме на първо място да разберем кой е основният виновник за тези действия“, отбеляза Джиков .
„Трябва държавната администрация да работи към едно устойчиво земеделие. Пазари, работна ръка, контрол и регулации в търговията на едро и на дребно, адекватно подпомагане на земеделските производители – това е фундаментът“, завърши гостът в студиото.
Гледайте целия разговор във видеото.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!