Снимка: Bloomberg |
Съкращаването на работни места във Франция никога не е било лесно. Затова Stellantis – производителят на автомобилите Peugeot и SUV моделите Jeep, е измислил нов начин да намали екипа си: изпраща на служителите имейли със съвети как да получат нови вълнуващи позиции – в други компании, пише Bloomberg.
Работниците редовно получават имейли за кариерни панаири и услуги, които им помагат да напишат печеливши CV-та – дотам, че представители на профсъюзите обвиняват ръководството в тормоз.
„Това не е добър начин да мотивираш хората да работят усилено за компанията“, казва Кристин Вирасами, представител на профсъюза CFDT. “Помолихме ги да спрат с това“.
Необичайните усилия е показател за натиска, под който е главният изпълнителен директор Карлос Таварес, за намаляване броя на служителите на големите пазари в Европа, докато се стреми да спечели 5 млрд. евро от синергии, обещани като част от сливането през 2021 г. на Fiat Chrysler и PSA Group. Само във Франция 10 хил. души може да останат без работа до края на 2025 г., сочат оценки на някои профсъюзи.
Подобно на конкуренти в Европа, бързо пренасочващи се към електрическите автомобили, Stellantis – с 14 бранда и около 300 хил. служители в цял свят – е под натиск да намали работната сила. Електрическите автомобили са по-прости за производство и изискват по-малко служители от традиционните превозни средства. Имейли, насърчаващи към кариера извън Stellantis, имат за цел да помогнат на онези, които може да се интересуват от доброволно напускане, казва говорител на компанията.
„Преходът към електрическите автомобили е безпрецедентен от гледна точка на скоростта и влиянието за автомобилната индустрия“, казва Александър Мариан, управляващ директор в Париж за AlixPartners. “Ще има победители и губещи предвид нивото на нужни инвестиции, а това ще има влияние и върху работната сила“.
В проучване, публикувано през декември за автомобилното лоби във Франция, от което Stellantis е част, консултантската компания изчислява, че Франция рискува да изгуби почти една трета от позициите си в автомобилния сектор до края на десетилетието. Мрачната прогноза може да бъде приложена и за други страни, особено в Европа, казва Мариан.
Нужда от програмисти
Макар че Stellantis и други производители имат планове да преквалифицират служителите си и да наемат софтуерни специалисти, за да разработят автономното управление и дигиталните характеристики на бъдещите модели, не всеки механик ще може да програмира.
„Свиващата се работна сила остава предизвикателство за индустрията“, казва анализаторът на Citigroup Габриел Адлър в доклад. Средната възраст на работниците в индустрията е Европа е между 40 и 45 години, а работата им е предимно фокусирана върху моторите с вътрешно горене, казва той.
В Stellantis стъпките към освобождаване на служителите се ускорява във Франция, където компанията има 45 хил. служители и държи 34-процентов от пазара, основно чрез продажбата на модели на Peugeot и Citroen. С огромен брой служители и в Италия заради марките Fiat и Alfa Romeo компанията е започнала да предлага стимули за доброволно напускане.
Stellantis започна преговори с френските профсъюзи на 1 февруари за двегодишен план за 2600 доброволни напускания. Според лидерите на профсъюзите намаляването на екипите ще продължи с някакъв темп поне до края на 2025 г. Когато бъдат включени и напусканията на по-високопоставени служители, общият брой може да стигне 8000 души. Освен това те прогнозират, че 2100 служители могат да напуснат, за да работят в съвместни предприятия в Северна Франция. Според говорител на Stellantis изчисленията на профсъюзите са „грешни“.
Електрическа революция
Таварес вече е казвал, че целта му да направи Stellantis по-ефективна няма задължително да включва затваряне на съоръжения и съкращаване на служители. Въпреки това той предупреди, че бързият преход към електромобилите ще изисква 10% годишен ръст на производителността спрямо 2 до 3% през предишните години.
Конкуренти като Volkswagen и Renault също са под натиск да правят съкращения, за да се конкурират с Tesla и други нови играчи сред електрическите автомобили.
Политическите залози за високи заради риска пред работните места. Макар че Renault планира да елиминира хиляди позиции във Франция, тя обеща на правителството да запази голяма част от производството на електромобили у дома по същото време, когато прие обезпечен от държавата заем, за да оцелее през пандемията.
Сред най-големите пренебрегвани рискове от електрификацията в балансите на традиционните производители е възможността заводите им за автомобили с двигатели с вътрешно горене да се превърнат в обезценени активи, казва Адлър от Citigroup.