Министър-председателят на България Кирил Петков си тръгва след извънредната среща на върха на Европейския съюз (ЕС), посветена на ситуацията в Украйна след нахлуването на Русия. Снимка: EPA/JOHN THYS / POOL |
ЕС ще излезе с общи действия, включващи сериозни мерки срещу Русия. Продължават разговорите колко да са сериозни санкциите, но със сигурност те ще засегнат големи сектори от руската икономика, ще засегнат активите на важни хора, които са взели решението за вчерашната агресия срещу Украйна.
Това каза премиерът в изявление от Брюксел след извънредната среща на върха на Европейския съюз (ЕС), посветена на ситуацията в Украйна след нахлуването на Русия.
„Никой не очакваше толкова бърза и масирана атака с толкова много жертви. Една трета от украинската армия е унищожена, има взривове в цялата страна“, каза премиерът.
Мерките, които ще бъдат обявени, ще покажат, че ЕС не може да стои безучастно, каза още Петков.
Санкциите няма да повлияят директно на Путин, но не можем да стоим безучастно, допълни той.
„Млади момчета – и от украинска, и от руска страна, в момента умират заради един лидер, който седи от другата страна на масата и взима ужасно грешни решения. Руските войници дори не са знаели, че отиват на боеве – мислели са, че ще участват в учения”, допълни Петков.
България взе позицията, че сме партньор на ЕС и НАТО и подкрепяме в един глас да излезем всички заедно с единна позиция, повтори още Петков.
Алиансът няма да влиза в пряк военен конфликт, а срещу агресията на Русия ще бъдат наложени икономически мерки, коментира премиерът. Ефектът на санкциите обаче няма да бъде „от днес за днес“, това ще е дълъг процес, допълни той.
„Путин трябва да знае, че всички заедно работим в един глас и всяко действие има цена. Всички заедно ще работим срещу хибридните атаки на Русия“, категоричен е Петков.
„Няма да има военен конфликт НАТО-Русия. В този момент военни действия са невъзможни“, заяви още премиерът. „До броени дни ще видим, че Украйна е паднала. Войната обаче ще си има цена“, подчерта още той.
Относно участието на България в НАТО Петков каза, че ние сме част от Алианса и координацията става на ниво НАТО. Оптимизацията се гледа на ниво система, а не страна по страна.
„Никоя европейска страна не се страхува от мигрантската вълна, това са интелигентни, високообразовани хора“, коментира още Петков след извънредното заседание на Съвета на лидерите от Европейския съюз в Брюксел.
Кирил Петков каза, че темата за енергийната ни сигурност е обсъдена внимателно на съвета.
„Говорихме с Мицотакис (Кириакос, премиерът на Гърция, бел. ред.), енергийната сигурност става основен приоритет. Трябва да сме готови за всякакви ситуации. Трябва да помислим как цената на газа е свързана с цената на тока, защото сега има такава връзка. Ако може тези две неща да не вървят ръка за ръка. Домакинствата не трябва да бъдат засегнати“, заяви Петков.
Той още веднъж изрази разочарованието си, че към момента след 11 години строеж газовата връзка с Гърция не е готова. „Надяваме се, че „Лукойл“ ще продължи да работи със същия интензитет. Имаме уверение, че няма спиране на производството“, подчерта премиерът.
След извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел, на което бяха обсъждани безпрецедентни санкции за Русия, се оказва, че Путин все още не е поименно назован в тях. Според Украйна, европейските санкции са „беззъби”, въпреки че те биха ударили около 70% от руската икономика.