САЩ и европейските съюзници „активно“ обсъждат отказа от руски петрол и газ

САЩ и европейските съюзници "активно" обсъждат отказа от руски петрол и газ

Снимка: Bloomberg LP

САЩ и европейските съюзници обсъждат „активно“ възможностите за забрана за внос на руски петрол и природен газ, става ясно от интервю на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен пред CNN. На този етап се анализира как такава стъпка ще се отрази на доставките на горива на световните пазари, обяснява Блинкен.

„Дискусията е много активна“, допълва държавният секретар.

Още по темата

Доскоро подобна стъпка беше отхвърляна категорично. През миналата седмица в Конгреса беше внесен законопроект за забрана на вноса на руски петрол и петролни продукти в САЩ, но възможностите той да бъде одобрен бяха оценени като минимални. Говорителят на Белия дом Джен Пелоси коментира, че тази стъпка би повишила съществено цените на горивата в САЩ, които и без това достигнаха високи нива.

Американците са сред най-големите потребители на бензин в световен мащаб заради масовия автомобилен транспорт. Затова и скъпият бензин е обещание за политическа нестабилност в САЩ.

Сега обаче настроенията са различни, дори и в САЩ. В неделя (6 март) Пелоси потвърди, че забраната за внос на руски петрол е на дневен ред и ще се дискутира заедно с планираната помощ от 10 млрд. долара за Украйна през тази седмица.

Антъни Блинкен е в Европа в опит да се намери решение на военната инвазия на Русия в Украйна. Пред CNN той допълни, че се търсят начини за затягане на санкциите срещу Москва. „Правим всичко възможно, за да сложим край на това възможно най-бързо, но може да продължи известно време“, коментира още той.

В Европа също изглеждат „отворени“ за спиране на покупката на руски енергоизточници и разговорите може да се състоят през следващите 24 часа, твърдят източници на Ройтерс.

Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен не взе категорично становище, но заяви пред CNN, че целта на Европа е да направи невъзможното за руския президент Владимир Путин да финансира своята война. „За нас стратегията е да се отървем от зависимостта от изкопаеми горива“, коментира тя.

През почивните дни стана ясно, че докери от пристанище на остров Грей (Великобритания) са отказали да обработят танкер с втечнен газ от Русия. В края на миналата седмица Shell купи руски петрол и си спечели остри критики, но само броени дни след това компанията съобщи, че ще внесе печалбата от сделките с руски енергийни източници в специален фонд в подкрепа на Украйна.

Япония, която е голям вносител на руски петрол, също планира отказ от суровината.

Отказът от руски петрол означава поскъпване на горивата, защото потребителите ще заменят руския „Уралс“, чиято цена е доста по-ниска от другите сортове на световните пазари в момента, коментира пред Нова ТВ икономистът Георги Ангелов. В петък руският сорт се търгуваше на ниво около 98 долара за барел на борсата в Санкт Петербург, като търсенето е ниско. Рано тази сутрин европейският сорт Брент се търгуваше за над 130 долара за барел.

https://www.investor.bg/