Московската фондова борса ще остане затворена и през следващата седмица

Московската фондова борса ще остане затворена и през следващата седмица

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Централната банка на Русия удължава ваканцията на борсата в Москва. Тя няма да работи през цялата следваща седмица (14-18 март), предава Bloomberg, като се позовава на съобщение на руската централна банка.

В съобщението на институцията се посочва, че по-късно следващата седмица ще се вземе решение за борсовата търговия в периода 21-25 март.

Московската фондова борса е затворена от 25 февруари, след като на 24 февруари руската армия нахлу в Украйна – едно от най-дългите спирания досега на такъв голям пазар.

Първоначално се планираше търговията да бъде възобновена на 9 март, но това така и не се случи.

На Московската фондова борса могат да се извършват ограничен набор от операции, основно на пазара на чуждестранна валута.

Очакванията са при възобновяване на търговията с акции и деривати да има рязък спад на котировките заради икономическите санкции срещу Русия. Руските акции, търгувани на други големи световни борси, силно поевтиняха от началото на войната заради желанието на инвеститорите да се отърват от тях, за да не попаднат под удара на санкционните мерки.

Откъсната от останалия финансов свят заради санкциите, Русия може да предпочете да държи борсата затворена за дълъг период от време, посочва Bloomberg. Съобщава се, че централната банка обмисля начини за рестартиране, но някои наблюдатели на пазара казват, че е разумно търговията да се ограничава, докато не се види някакво решение на конфликта или поне да има достатъчен стимул за повишаване на цените на акциите.

Още по темата

Централната банка така или иначе затвори изхода за инвеститорите, като забрани на чужденци да продават ценни книжа на местно ниво.

На 1 март руското правителство съобщи, че ще налее до 10 млрд. долара от държавния инвестиционен фонд за закупуване на местни акции. Това обаче е капка в морето – оценката на включените в индекса MOEX компании възлиза на 650 млрд. долара преди началото на инвазията. Чуждестранните участия в руски акции са за 86 млрд. долара за дружествата от същия индекс, показват данните на Московската борса към края на миналата година.

Освен това не е ясно какъв достъп имат централната банка и Министерството на финансите до петролните спестявания за непредвидени обстоятелства, след като международните правителства замразиха активите на руската централна банка в чужбина.

Bloomberg припомня и други продължителни спирания на пазари, но не и в икономика с размерите на руската, 11-та по големина в света. Мярката само забавя срива на тези пазари.

Едно от по-дългите затваряния, свързани с военни действия, е при избухването на Първата световна война в Европа. Нюйоркската фондова борса затвори на 31 юли 1914 г. и продължава до 12 декември. Това е и най-дългото спиране на търговията в историята на американските пазари, пише той. Индустриалният индекс Dow Jones пада с повече от 20% при възобновяване на търговията.

Атинската фондова борса затвори за пет седмици през 2015 г., когато имаше риск Гърция да напусне еврозоната заради дълговата криза в страната. Когато търговията беше възобновена, основният индекс падна с 16%, а банковите акции изтриха 30%.

Референтният борсов индекс на Египет падна с 8,9%, когато търговията се отвори отново през март 2011 г. след двумесечно спиране след протестите, които сложиха край на 30-годишното управление на президента Хосни Мубарак.

Търговията с акции в САЩ беше спряна за четири дни след терористичните атаки на 11 септември 2001 г. Референтният индекс S&P 500 падна с 5% при възобновяване на търговията.

https://www.investor.bg/